ANTALYA HABERLERİ

YENİ PAKET NEFES OLACAK

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
23.10.2020 - 09:30 |Son Güncelleme :

Antalya’daki iş dünyası temsilcileri, TBMM’ye sunulan istihdam paketinin pandemi döneminde borç yükü altına giren işletmelere nefes aldıracağı görüşünde...

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

EKONOMİ dünyasında gözler, uzun süredir gündemde olan ve geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan yeni istihdam paketine çevrildi. Teklifin önümüzdeki günlerde Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi bekleniyor. Kısmi süreli çalışmayı kolaylaştıracak ve kısa çalışma ödeneğini 2021’in temmuz ayına kadar uzatacak maddeler içeren paket Meclis’te kabul edilirse, vergi ve SGK borçlarının yapılandırılmasından istihdam teşviklerinin uzatılmasına birçok sektörü ilgilendiren kararlar hayata geçirilecek. Antalya’da ekonominin patronları, işletmelerin beklediği yeni paketi Hürriyet’e değerlendirdi.

İL BAZINDA DESTEK ÖNERİSİ

SİGORTA PRİM YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, “En büyük sorunumuz işsizlik. İşveren için de, çalışan için de zor bir dönemden geçiyoruz. Bu nedenle açıklanan istihdam paketinde işsizliğin azaltılmasına yönelik destekleri olumlu buluyoruz. İşverenin yükü hafifletilirse istihdam artar. Yapılan desteklemelerin bütün sektörlere aynı şekilde yansıtılması yerine yükü ağır olan, pandemiden daha çok etkilenen sektörlere farklı uygulamalar yapılması daha sağlıklı sonuçlar verebilir. İşveren üzerindeki sigorta prim yükünün hafifletilmesi ve özellikle tarım sektörüne yönelik sosyal güvenlik sisteminin geliştirilmesinden yanayız. Bu yapılırsa atıl iş gücünü tarım sektörünün içine çekmiş oluruz. Bu yönde alınacak kararlar, kırsalda istihdamın artırılması, kadın istihdamının artırılmasında da çok önemli bir adım olur” dedi.

ÇİFT PRİM ÖDEMELERİNE YAPILANDIRMA

Yeni paketin esnaf cephesini rahatlatmaya yönelik maddeler içerdiğini belirten Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ise görüşülen kararlara ilişkin şunları söyledi: “Esnafın zor günler geçirdiği bir dönemde özellikle SGK, Bağkur, vergi ödemeleriyle ilgili yapılandırma imkanı son derece önemli. Pandeminin ilk aylarında ertelenen borçların ödeme zamanının gelmesiyle birlikte esnaf çift prim ödemeleriyle karşı karşıya kaldı. Birçok iş yeri sahibi prim yükü nedeniyle zorlanıyordu. Üst üste gelen aylık giderlerin yapılandırma ile parçalara bölünmesi özellikle esnaf için çok iyi olacak. Esnaftan Ahilik Sandığı için 2024’e kadar kesinti yapılmaması da önemli bir karar. Ancak biz pandemi döneminde işleri bozulan, iş yerlerini kapatan esnafın Ahilik Sandığı ya da başka bir fon aracılığıyla desteklenmesi talebinde de bulunmuştuk. Bu konuda bir gelişme bekliyoruz. Tıpkı kısa çalışma ödeneği verilen çalışanlar gibi esnafa da nakit desteği sağlanmalı.”

SEKTÖRLERE IŞIK TUTACAK

Taslak paketin içeriğindeki maddelerin, bu zorlu süreci en az hasarla atlatmak için sektörlere ışık tutacağını ifade eden Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı (AOSB) Ali Bahar, “Antalya’da birçok sektör bu kararları bekliyor. Bu maddelerin vakit kaybedilmeden açıklanması, iş dünyasının önünü görebilmesi bakımından hayati öneme sahip” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden YENİ PAKET NEFES OLACAK hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2020 tarihinde saat 09 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça YENİ PAKET NEFES OLACAK haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Kasım 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:54
 • Güneş
  07:15
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:40
 • Akşam
  18:06
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı