ANTALYA HABERLERİ

VANDALLAR DURMUYOR!

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
10.09.2020 - 09:16 |Son Güncelleme :

1970 yılından beri Avusturyalı arkeologlar tarafından kazılan Limyra Antik Kenti, koronavirüs salgını döneminde kültür varlığı düşmanı definecilerin istilasına uğradı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

PANDEMİ nedeniyle Limyra Antik Kenti’nde durdurulan kazı çalışmalarını fırsat bilen define avcıları, bölgeyi adeta istila etti. Definecilerin salgın ortamında bile talana hiçbir şekilde ara vermediğini belirten Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Işın, tarih düşmanlarının pandemi kısıtlamalarını fırsat bilip antik kentlerde kaçak kazı yaptıklarını vurguladı. Limyra Antik Kenti’nin hedef haline geldiğini belirten Işın, bölgede her yıl kazı çalışmalarını yürüten Avusturyalı Kazı Başkanı Dr. Martin Seyer ve ekibinin seyahat yasağı nedeniyle çalışmaya başlayamadığı Limyra’da ciddi boyutlarda kontrol kaybı yaşandığını söyledi.

DENETİMDE BOŞLUK OLUŞTU

Antalya Müzesi tarafından antik kentlerde geçmişte sıkı kontroller yaptığını, fakat yapılan sistem değişikliğiyle bu denetiminde boşluklar oluştuğunu kaydeden Işın, “Müzelerin arkeolojik kazıları bizzat yönetmeye başlamasıyla personelin tamamı buraya yönlendirildi. Birinci görevleri korumacılık olduğu halde eser açığa çıkarmak gibi akademik bir göreve soyundular. ‘Daha çok kazalım, daha çok eser açığa çıkaralım’ gibi bir bakış açısıyla her yer kazıldı. Böylece kazılan her yer açık hedef haline geldi ve koruma kalkanı zayıfladı” diye konuştu.

EMNİYET İÇİNDE BİRİM KURULSUN

Halk tarafından çoğu zaman masumlaştırılan definecilik suçuyla ilgili doğru bir algı ve duyarlılık oluşturmak için bilgilendirme çalışmalarına ihtiyaç olduğunu dile getiren Gül Işın, şöyle devam etti: “Definecilik ve kültürel mirasa karşı işlenen suçlar öyle kanayan bir yara ki bir türlü sonlandıramıyoruz. Emniyette kültürel mirasa yönelik eğitimli ayrı bir birim kurularak etkin koruma sağlanabilir. Bunu umutla bekliyoruz. Bunu yapabilen ülkeler var. Umarız bizde de olur. Bilgilendirme çalışmaları Emniyet personeliyle de sınırlı kalmamalı. Tarihi alanlarda görevli tüm çalışanlara ve din görevlilerine de özel eğitim verilmesi gerekiyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden VANDALLAR DURMUYOR! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Eylül 2020 tarihinde saat 09 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça VANDALLAR DURMUYOR! haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Eylül 2020, Perşembe
 • İmsak
  05:07
 • Güneş
  06:29
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:33
 • Akşam
  19:20
 • Yatsı
  20:36
Sayfa Başı