ANTALYA HABERLERİ

'UYUYAN GÜZEL' UYANIYOR

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
17.05.2022 - 09:27 |Son Güncelleme :

1947 yılından bugüne yüzlerce arkeoloğun görev aldığı Side Antik Kenti kazıları, 75’inci yıla özel etkinliklerle kutlandı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’nın Manavgat ilçesindeki Side Antik Kenti’nde 1947 yılından bugüne uzanan kazı sürecinde 2022 itibarıyla 75 yıl geride kaldı. Antalya'nın merkezine 80 kilometre uzaklıktaki tarihi yarımadada yapılan kazıların yıl dönümü, Side Müzesi’nde ve kazı alanında 2 gün süren etkinliklerle kutlandı. Side Kazı Başkanı Feriştah Alanyalı’nın ev sahipliğinde yapılan etkinliğe, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, Manavgat Kaymakamı Abdulkadir Demir, Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürü Candemir Zoroğlu, Antalya Müzesi Müdürü Mustafa Demirel, Side Müzesi Müdürü Özay Özgür Ağar, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Yusuf Hacısüleyman, Manavgat Side Turizm ve Otelciler Birliği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut, turizmciler ve çok sayıda davetli katıldı.

75. YILA ÖZEL TÖREN

Side Müzesi’nin hamam bölümünde yapılan 75’inci yıl töreninde, geçmişte Side’de kazı başkanlığı yapan ve Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu olarak tarihe iz bırakan Prof. Dr. Jale İnan’ın anısına yapılan büstün açılışı gerçekleştirildi. Antalya Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarının antik hamamın akustiğinde arp ve çello dinletisi sunduğu programda Side kazılarına destek veren kurum ve işletmelere de Prof. Dr. Feriştah Alanyalı tarafından teşekkür plaketi verildi. Tören alanında sanatseverlerin beğenisine sunulan fotoğraf sergisinde, Gezginler ve Kaşifler, Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel, Prof. Dr. Jale İnan, Dr. Ülkü İzmirligil, Prof. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı ve Prof. Dr. Feriştah Alanyalı başlıkları altında Side kazılarının farklı dönemleri yansıtıldı.

M.Ö. 300’E UZANIYOR

SIRA YAŞLILAR MECLİSİ’NDE

KONSERVASYON VE RESTORASYON

Kentin kuzey tarafında halen kumlar içinde olan bölgeyi ‘uyuyan güzel’ olarak adlandırdıkları bölgenin keşfedilmeyi beklediğini belirten Alanyalı, önümüzdeki 4 yıl içinde Hamam Gymnasium Kompleski`ndeki kazı çalışmalarının tamamlanacağını ve tarihi yarımadada incelemelerin devam edeceğini belirtti. Alanyalı, “Şu an Side’nin kazıdan çok konservasyona ve restorasyona ihtiyacı var. Biz de yaptığımız çalışmaları kazılardan ziyade bu alanda yoğunlaştırıyoruz. Bugün gelinen noktada Side’deki kaçak yapıların büyük kısmı yıkılmış, özel mülklerde kazılar yapılmış, taşınmaz kültür varlıklarının konservasyon ve restorasyonu tamamlanmış, binlerce eser Side Müzesi’ne kazandırılmış, kentin tarihine ışık tutan çok önemli bilgilere ulaşılmış durumda” diye konuştu.

KÜLTÜREL MİRASA BÜYÜK HİZMET

Geçmişte Anadolu’nun ve Pamfilya’nın en göz alıcı liman kentlerinden ve ticaretin önemli merkezlerinden biri olan Side, Apollon ve Athena başta olmak üzere ünlü tapınakları, tiyatrosu, bazilikası, agoraları, hamamları ve çeşmeleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin akınına uğruyor. Side’ye, antik kenti çevreleyen M.Ö. 2’nci yüzyıla ait kara surlarının ana kapısından giriliyor. Etrafında 9 oluğu olduğu için ‘9 Çeşme’ adı verilen üç büyük nişli anıtsal çeşmeyi, havuzları, çörtenleri, frizlerindeki medusa başlarını, sütunları yeniden sularla buluşturmak ve Pamfilya’dan bugüne kalan gizli hazineyi bütün görkemiyle ayağa kaldırmak için 2004 yılından bu yana Barut Otelleri’nin sponsorluğunda hummalı bir restorasyon faaliyeti yürütülüyor. Side kazı alanında Hamam Gymnasium Kompleski`ndeki restorasyon çalışmaları, 2019 yılından beri Prof. Dr. Feriştah Alanyalı’nın kazı başkanlığında sürdürülüyor. Antik kentte 2018 yılından itibaren 105 parselde yapılan kazı çalışmalarının ağırlık noktasını Side köy içi mevkii oluşturuyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 'UYUYAN GÜZEL' UYANIYOR hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Mayıs 2022 tarihinde saat 09 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'UYUYAN GÜZEL' UYANIYOR haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Temmuz 2022, Çarşamba
 • İmsak
  03:54
 • Güneş
  05:37
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  20:27
 • Yatsı
  22:03
Sayfa Başı