ANTALYA HABERLERİ

KURTULUŞ KIRSALDA

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
03.01.2021 - 10:03 |Son Güncelleme :

Antalya’da online olarak düzenlenen 9. Ulusal Kırsal Turizm Kongresi’nde turizmi çeşitlendirmeye yönelik yeni tatil seçenekleri konuşuldu. Kongre Başkanı Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, “Antalya’yı kırsal ve ekoturizmin merkezi yapmak için çalışıyoruz” dedi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

TÜM dünyayı etkisine alan pandemi turizm sektörünü yeni çözüm arayışlarına yöneltti. Oteller pandemiye karşı hızla önlem alırken alternatif tatil seçenekleri de gündeme geldi. Bunların başında ise ‘akıllı kırsal turizm’ yer alıyor. Akdeniz Üniversitesi tarafından online olarak düzenlenen 9’uncu Ulusal Kırsal Turizm Kongresi’nde alternatif turizm önerileri değerlendirildi. Kongre Başkanı Akdeniz Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, salgın sürecinde turistlerin tatil tercihlerinin değiştirdiğini söyledi.

DOĞAL BESLENME TALEBİ

24 akademik bildirinin 6 oturumda sunulduğu kongreye farklı ülkelerden 40’dan fazla bilim insanı, sivil toplum kuruluşu yöneticisi ve sektör temsilcileri katıldı. Kongrede koronavirüsün turizme etkileri, akıllı kırsal turizm ve teknoloji kullanımı, yöresel mutfaklar, tarım turizmi, kadın kooperatifleri gibi konu başlıkları tartışıldı. Antalya’nın uzun süredir öncülüğünü yaptığı ‘coğrafi işaretli’ ürünlerin turizm açısından önemi de ayrı bir başlık olarak ele alındı. Doğal ve yerel beslenme isteğinin son yıllarda arttığı aktarılan online kongrede, ülkedeki zengin coğrafi işaretli ürün potansiyelinin kırsal turizmi avantajlı bir hale getirdiği vurgulandı.

DEVLET DESTEĞİ GEREKİYOR

Koronavirüsten etkilenmek istemeyen ziyaretçilerin bir kısmının tatil tercihlerini değiştirdiği vurgulanan kongrede, kırsalın ön plana çıkmaya başladığı ve insanların doğada küçük gruplar halinde seyahat etmek istediği belirtildi. Bu yönelimin turizm hareketliliği sağlayacak yeni yaklaşımları gündeme getirdiği dile getirilen kongrede akıllı tatil uygulamaları incelendi. Kırsal kalkınmada doğa turizminin önemine dikkat çekilen 9. Ulusal Kırsal Turizm Kongresi’nde, bu sektörün gelişimi için devlet desteklerine ihtiyaç olduğu belirtildi.

ANTALYA MERKEZ OLACAK

Kırsal turizmin özellikle gelişmiş ülkelerde kalkınmada kullanılan önemli bir araç olduğunu söyleyen Orhan Özçatalbaş, “Tarım, iktisat, işletme, mimarlık, coğrafya, eğitim, gastronomi gibi çok çeşitli alanların bildirileriyle zenginleşen kongre, kırsal turizm ve sürdürülebilir kalkınma ilişkileri ana temasına odaklandı. Antalya’nın pek çok alanda olduğu gibi kırsal turizmin de akademik ve uygulama merkezi olması için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden KURTULUŞ KIRSALDA hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ocak 2021 tarihinde saat 10 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KURTULUŞ KIRSALDA haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Mart 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:53
 • Güneş
  07:12
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  16:30
 • Akşam
  19:05
 • Yatsı
  20:19
Sayfa Başı