ANTALYA HABERLERİDÖŞEMEALTI HABERLERİ

Kadın kooperatifi, nar için kolları sıvadı

DHA
19.10.2020 - 11:39 |Son Güncelleme :
DHA

Kadın kooperatifi, nar için kolları sıvadı

 

Veli KÖKEN/DÖŞEMEALTI, (DHA) - DÖŞEMEALTI'nda bir grup kadın girişimci, ilçenin en önemli tarım ürünü olan narın bahçeden ihracata değerlendirilmesinin yanı sıra, narın ekonomik anlamda daha çok getiri sağlaması, suyunun ve ekşisinin değerlendirilmesi için kooperatif kurdu. Kooperatifin, ilerleyen süreçte kadınların bütün el emeklerini değerlendirmesi işlevini de üstlenmesi hedefleniyor.

Döşemealtı'nın artık ismiyle özdeşleşmiş tarım ürünü olan narın bahçeden ihracata yönelik pazarlamasına alternatif saha ve üretim anlayışıyla ilçede yaşayan bir grup kadın girişimci, nar işlemesinden yola çıkarak ev hanımlarının emeklerinin değerlendirilmesi için Kadın Girişim Kooperatifi kurdu. Başlangıçta ilçenin en önemli tarım ürünü narın daha kapsamlı değerlendirilmesi, nar suyu nar ekşisi gibi ürünlerin işlenmesi amacıyla kurulan kooperatifin çalışma alanı genişletilerek, ilçe yaşayanıkadınların ürettiği bütün ürünlerin değerlendirilmesi için bir kollektif yapı oluşturulma aşamasına geçildi.

Döşemealtı Nar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin kurucu başkanı Aynur Selime Keskin, “Biz 7 kadın arkadaş olarak yola çıktık. Yola çıkıştaki ilk amacımız narın üretimi ve daha kapsamlı işlenmesi, nar suyu, nar ekşisi gibi ürünlerin ihracata ve ithalata yönelik çalışmalarını başlatmaktı. Ancak daha sonra ev hanımlarının yaptığı diğer ürünleri de bu kapsama dahil ettik. Bize yola çıkışımızda Döşemealtı Belediye Başkanı Sayın Turgay Genç'in maddi ve manevi desteğinin yanı sıra, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu hanımefendi ve Döşemealtı Belediye Başkan Yardımcısı Engin Murat Özdemir'in çok büyük desteğini gördük. Amacımız Döşemealtı'nda evinde üreten ev hanımlarının emeklerinin değerlenmesi. Bunlar peynirden Döşemealtı halısına, zeytinden nar ekşisine, tarhanasına, bulguruna kadar bütün ürünlerin değerlendirilmesine vesile olmak" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Döşemealtı haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Döşemealtı ilinden Kadın kooperatifi, nar için kolları sıvadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2020 tarihinde saat 11 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadın kooperatifi, nar için kolları sıvadı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:42
 • Güneş
  06:08
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  19:44
 • Yatsı
  21:04
Sayfa Başı