ANFAŞ’TAN BÜYÜME REKORU

Güncelleme Tarihi:

ANFAŞ’TAN BÜYÜME REKORU
Oluşturulma Tarihi: Şubat 15, 2020 10:08

ANFAŞ Fuarcılık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, 2019’da 6 milyon 371 bin gelirle yüzde 57 büyümeye imza attıklarını, 2020 hedef gelirinin ise 8 milyon 310 lira olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

ANFAŞ Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi, gelişen teknolojiyi ve yenilikleri takip ederek düzenlediği ihtisas fuarları ile hızla büyüyerek alanını genişletiyor. Antalya’yı fuarlar ve kongreler kenti yapma hedefiyle 1994 yılında kurulan ANFAŞ’ın 5 yıldır yönetiminde olan ve 3 yıldır yönetim kurulu başkanlığını yapan Ali Bıdı, her yıl organize edilen uluslararası fuarlarda kat edilen büyümeyi, programa alınan yeni fuarları ve geleceğe ilişkin projeleri Hürriyet Akdeniz’e anlattı.

İLGİYE SEVİNİYORUZ
ANFAŞ çatısı altında çok önemli fuarlar yapıldığına dikkati çeken Bıdı, “Interfresh, her yıl kapasitesini artırarak 2020’de 3’üncü yılına giriyor. Zeytinpark A.Ş.’nin düzenlediği YÖREX de marka haline gelen fuarlarımızdan biri. Dünyanın en büyük tarım fuarlarından biri olan Growtech’i de Antalya’da düzenlemenin gururunu yaşıyoruz. Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz Brunchersfest de çok ilgi gördü. Anadolu’nun tamamından katılımcılar oldu. Bu yıl bu fuarı daha da geliştirerek devam ettireceğiz. Antalya City Expo ve Hestourex de güçlü fuarlar olarak yola devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz Otel Ekipmanları ve Gıda Fuarı’nda tüm stantlar doldu” dedi.

Haberin Devamı

ANFAŞ’TAN BÜYÜME REKORU

KAPASİTEYİ BÜYÜTTÜK
2020 hedeflerinden de bahseden Bıdı, “20 bin metrekare kapalı alanımıza 20 bin metrekare daha ilave ederek 40 bin metrekare fuar alanına ulaştık. Bu yıl prefabrik yapılarla bu alanı daha da büyüteceğiz. ANFAŞ’ta 2017 yılında elde edilen 4 milyon 200 bine yakın gelir 2018’de 4 milyon 68 bine düşmüştü. Biz 2019’da yüzde 57 büyüme sağlayarak bu rakamı 6 milyon 371 bine çıkardık. 2020 yılı için imzaladığımız anlaşmalara göre öngördüğümüz gelir ise 8 milyon 310 lira. Alan bazında ise geçen yıl yüzde 22 büyüme sağladık. ANFAŞ fuar alanında 2017’de 16 bin 48 metrekare ve 2018’de 16 bin 369 metrekare yer kiralanırken, 2019’da bu rakam 19 bin 890 metrekareye çıktı. ANFAŞ’a yapılacak ek alanlarla birlikte 2020 için hedeflenen rakamsa 22 bin 775 metrekare” diye konuştu.

Haberin Devamı

2020’NİN YENİ FUARLARI
fuar planlamasının genişletileceğini kaydeden Bıdı, şöyle dedi: “Bu yıl yeni fuarlarla programımızı genişlettik. 27 – 29 Şubat’ta ilk kez gerçekleştireceğimiz Enerex Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı ile Antalya’da önemli bir buluşmayı gerçekleştirmiş olacağız. Dosso Dossi Fashion Show sözleşme yenilenmediği için devam etmeyecek. Onun yerine Gametech adıyla gerçekleştireceğimiz Dijital Eğlence, Oyun ve Teknoloji Fuarı’nı bu yıl ilk kez düzenleyeceğiz. Gençler başta olmak üzere her yaştan insanın ilgi duyacağı bir fuar olacağını tahmin ediyoruz. Kasım ayında yapılacak Makine EXPO da bu yıl ilk kez düzenlenecek.”


YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR
ANFAŞ’ın marka haline geldiğini söyleyen Bıdı, sözlerine şöyle devam etti:
Antalya Havalimanı’nda planlanan büyüme gerçekleştirildiğinde Antalya fuarcılığı için de çok şey değişecek. Antalya Havalimanı İstanbul gibi tüm dünya ile entegre olacak bir havaalanına dönüşünce tüm dünyadan kente direkt seferler sürekli hale gelecek. Böylece düzenlediğimiz fuarlarda dünya ile yarışmak için elimiz çok güçlenecek. Şehirlerde fuarcılığın gelişimi ulaşım kolaylığıyla birlikte ilerliyor. Antalya’da fuarcılığın gelişmesi için şehirde yapılması gereken çalışmalar da var. Böyle önemli bir alanın çevresinin düzenlenmesi, giriş çıkışlar ve yolların düzenli hale getirilmesi lazım. Bir anda 80–100 bin kişi fuara giriş yapınca trafikte yığılma oluyor. Yeni imar düzenlemesiyle birlikte ihtiyaç duyulan alt yapı da bir an önce hazırlanmalı.”

SÜREÇ ZOR AMA AŞACAĞIZ
ANFAŞ’ın mali yapısı hakkında da bilgi veren Ali Bıdı, “Hala ruhsatla ilgili zorunlulukları yerine getirmek için uğraşıyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) geç beyan nedeniyle 800 bin lira para cezası ödedik. Çatıyı 2 milyon liraya yakın ödeyerek yeniledik. Bina eski olduğu için bakım onarım yapılıyor. Belediye ruhsat işlemlerine de cezalarla birlikte 2 milyon liraya yakın ödeyeceğiz. Zor bir süreç ama biz bu süreci rahatlıkla aşabileceğimize inanıyoruz” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!