ANTALYA HABERLERİ

AFET BÖLGESİNDE TARSİM ALARMI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
23.10.2020 - 09:34 |Son Güncelleme :

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Kumluca ve Finike’de yağış, fırtına ve dolunun yarattığı hasarla birlikte zarar gören tarım arazilerinin ne kadarının sigortalı olduğunu tespit etmeye çalışıyor.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

HAFTA başında ceviz büyüklüğünde dolu yağışına teslim olan Finike ve Kumluca’da afetin ağır bilançosuyla ilgili incelemeler sürüyor. Finike ve Kumluca Kaymakamlığı yetkilileri ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri bölgede fırtına ve dolunun yarattığı hasarla birlikte zarar gören arazilerin ne kadarının Tarım Sigortaların Havuzu (TARSİM) tarafından sigortalı olduğunu da tespit ediyor. Üretim alanlarında sigortalılık oranının son derece düşük olduğunu vurgulayan tarım sektörü temsilcileri, her yıl fırtına, hortum ve şiddetli yağış gibi doğal afetlerle mücadele eden çiftçinin arazisine sigorta yaptırabilmesi için tapuda ve yasal işlemlerde ortaya çıkan engellerin çözülmesini istiyor.

ÇİFTÇİYE TARSİM UYARISI

Kumluca’da bin ile bin 500 dönüm arasında seranın fırtınadan zarar gördüğünü belirten Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Finike’deki narenciye bahçeleri ve seraların da yaklaşık yüzde 40’ı hasar aldığını söyledi. Bölgedeki durumu Ankara’ya bildirdiklerini ifade eden Alp, “Batı Antalya’da iklim yapısı kaynaklı bu sorun her sene yaşanıyor. Bu nedenle bölge üreticilerini, zarara uğramamaları için TARSİM sigortası yapmaya yönlendiriyoruz” dedi.

SİGORTA YAPTIRAMIYORLAR

Bazı çiftçilerin maddi imkanları olmadığı için, bazılarının da prosedürleri yerine getirirken ortaya çıkan yasal sorunlar nedeniyle tarım arazilerine sigorta yaptıramadıklarının altını çizen Alp, “Yasal açıdan en büyük sorun birçok çiftçi atadan kalma toprakları ektiği için yaşanıyor. Bu arazilerin tapusu çiftçilere ait olmadığı için bu işlemleri yaptıramıyorlar. Antalya’nın birçok ilçesinde sera ve bahçelerin bulunduğu arazilerin tapuları bütün değil. Bu durum bölge üreticisinin ektikleri alanları sigortalatmalarının önündeki en büyük engel” diye konuştu.

HER FIRTINADA YENİ TRAJEDİ

Fırtına ve doludan hasar gören ilçelerde TARSİM sigortalı arazi oranın yüzde 15 civarında olduğunu belirten Nazif Alp, şöyle devam etti: “Bu nedenle her fırtınada yeni bir trajedi yaşanıyor. Seraları, bahçeleri fırtına ve doludan hasar gören çiftçinin büyük çoğunluğu şimdi bu zararı kendileri karşılamak zorunda. Önceki büyük afetlerde devlet çiftçiye el uzattığından maddi gücü olmayanlar bir umut Tarım ve Orman Bakanlığı ile Antalya Valiliği’nden yardım bekliyor.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden AFET BÖLGESİNDE TARSİM ALARMI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2020 tarihinde saat 09 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AFET BÖLGESİNDE TARSİM ALARMI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Kasım 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:54
 • Güneş
  07:15
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:40
 • Akşam
  18:06
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı