ANKARA HABERLERİ

Türkşeker'den sera üretiminde 'Sözleşmeli Tarım Modeli'

DHA
04.09.2020 - 12:29 |Son Güncelleme :
DHA

Türkşeker'den sera üretiminde 'Sözleşmeli Tarım Modeli'

ANKARA, (DHA)- TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan, gıda fiyatlarını dengelemek, istihdamı artırmak ve ithal ürünlerin Türkiye'de yetiştirilmesini sağlamak için hububat ve gıda sektöründe başlattıkları 'Sözleşmeli Tarım Modeli'ni seracılık sektöründe de hayata geçirmeyi hedeflediklerini bildirdi.
Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan, Antalya bölgesinde sera üreticileri ve sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Türkşeker'in hububat ve gıda sektöründe uygulamaya koyduğu 'Sözleşmeli Tarım Modeli'nin çiftçiler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandığını anımsatan Alkan, Türkşeker olarak aynı ilgiyi sera çiftçisiyle de yaşamak istediklerini kaydetti. Alkan, çiftçilerin girdileri temin etme hususunda kredi ve faiz yükü altına girmek zorunda kaldığını belirtti. Sözleşmeli tarım modeliyle çiftçinin tüm girdilerinin Türkşeker tarafından karşılanacağını, bu sayede çiftçinin kredi ve faizden kurtulacağını ifade eden Alkan, "Türkşeker Ankara, Ereğli ve Ilgın fabrikalarında belirlediği alanlarda sera üretimine başlayacak. Türkşeker milli emlak genel müdürlüğünün belirleyeceği hazine arazilerinde de sera üretimine geçecek. Gıda fiyatlarını dengelemek, istihdamı artırmak ve ithal ürünlerin Türkiye'de yetiştirilmesini sağlamak için hububat ve gıda sektöründe başlattığımız 'Sözleşmeli Tarım Modeli'ni seracılık sektöründe de hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Belirlenen araziler sera üretimi yapmak isteyen fakat yer problemi yaşayan çiftçilere avantajlı fiyatlarla kiralanacak. Bu konuda özellikle genç çiftçilerimize pozitif ayrımcılık minimize edilmesi için gayret sarf ediyoruz. Sera yapımında kullanılan hammadde ve diğer malzemelerin toplu temini ve aracıların ortadan kalktığı bir yöntemle sera yatırımlarında yüzde 25 ile yüzde 30 uygulamayı planlıyoruz. Türkşeker sera yatırımlarında girdi maliyetlerini düşürmek için çalışıyor. Girdi maliyetlerinin arasında bir kazanç elde etmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Türkşeker'den sera üretiminde 'Sözleşmeli Tarım Modeli' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2020 tarihinde saat 12 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkşeker'den sera üretiminde 'Sözleşmeli Tarım Modeli' haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Eylül 2020, Cuma
 • İmsak
  04:45
 • Güneş
  06:12
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:30
 • Akşam
  19:23
 • Yatsı
  20:45
Sayfa Başı