Tarım Bakanlığı’ndan işletmelere et vizesi

Güncelleme Tarihi:

Tarım Bakanlığı’ndan işletmelere et vizesi
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 13, 2010 00:00

İşletmeler ihtiyacı olan besiyi yurt dışından alacak. Batı’nın sigortası “domuz”, Türkiye’nin ki “koyun” olacak. Et fiyatı 20 liraya gerileyecek.

Haberin Devamı

TARIM ve Köyişleri Bakanlığı, ithalat ile düşüremediği et fiyatlarını yeni bir yöntemle düşürmeye çalışacak. Müsteşar Vedat Mirmahmutoğulları, “Yerli üreticiye haksız rekabet oluşturmama ve ticaret yapmama şartıyla besi ihtiyacı olan işletmeye yurt dışından besi getirme izni vereceğiz” dedi. Tarım Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Türkiye’deki büyükbaş hayvan sayısının yeterli olduğunu, et fiyatlarındaki yükselişin ise spekülatörlerden kaynaklandığını açıkladı. Et fiyatlarının 20 liraya gerilemesini hedeflediklerini kaydeden Mirmahmutoğulları, bunun için bakanlığın yaptığı çalışmaları Hürriyet’e anlattı. Türkiye’de beş milyon anaç inek bulunduğunu, bunların yılda dört milyon yavru verdiğini kaydeden Mirmahmutoğulları şunları söyledi:
Büyükbaş hayvan sayısı yeterli
“Yedi yıl önce hayvancılığa ayrılan toplam kaynak 83 milyon TL idi şimdi, 1 milyar 250 milyon TL. Bir hayvandan 184 kilo karkas et (kesildikten derisi yüzüldükten sonra kalan kısım) elde edilirken şimdi ise 300 kilogram et alınabiliyor. Bu rakamları, sürekli, ‘kurban bayramında kesilecek hayvan bulunamayacak’ diyen sektör temsilcileriyle görüştük.

Haberin Devamı

Besi getirme izni geliyor

Ayrıca ithalatın yeterli olmayacağı görülünce et fiyatlarını yeniden yükselten ve sürekli bir oyun halinde olan sektöre başka kötü heberlerimiz de var Yerli üreticiye haksız rekabet oluşturmama ve ticaret yapmama şartıyla besi ihtiyacı olan işletmeye yurt dışından besi getirme izni vereceğiz. Et ve Balık Kurumu’na 100 bin tonluk bir ithalat müsaadesi verdik. Et 20 lira olacak. Normalde kıymanın fiyatı 17-18 TL, kuşbaşının ise en fazla 20 TL olması lazım.

Türk halkının damak zevki çok değişti

Kurban bayramında elimizde 2 milyon 235 bin büyükbaş hayvan vardı. Bunun 550 bini kesildi. Arkadaşlara görev verdik işletmelere haber vermeden gidin teftiş edin dedik. 15 Şubat’taki sayımda besihanelerde iki milyon baş hayvan vardı. Nisanın ilk haftasında ise sayı sayı 2 milyon 199 bin başa yükselmişti. Bunları söyleyince bize hak verdiler. Yine değişen bir şey olmadı. TÜİK’in rakamları da büyükbaş haşvanda artış olduğunu doğruluyor ama ne yazık ki küçükbaş hayvanda bir azalma var. Bunun bir nedeni de Türk halkının damak zevkinin değişmesi. İnsanlar eskiden hep koyun eti yerdi. Hayvanlar ona göre yetiştirilirdi. Şimdi ise sığır eti daha fazla tüketiliyor. Bu durum da et fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Bu nedenle yeni bir çalışma yapıyoruz. Üreticimizin önünü açmak için sermaye
ihtiyacını daha cazip şartlarda karşılayacak bir tedbir getiriyoruz.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!