ANKARA HABERLERİ

Tam kapanma ve aşıda hızlanma ağır hasta ve can kaybını düşürür

Doğahan GİRİTLİOĞLU
01.05.2021 - 23:55 |Son Güncelleme :

Koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanan aşılama süreci tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da da devam sürüyor.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Sağlık Bakanlığı COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’nda yer alan verilere göre 1 Mayıs itibarıyla Ankara’da, 1 milyon 119 bin 376 kişiye birinci doz aşısı uygulanırken, 720 bin 228 kişiye ikinci doz aşıları yapıldı. Böylelikle, Ankara genelindeki aşı sayısı 1 milyon 839 bin 604 doza ulaştı. Aşılama hızının artmasını gerektiğinin altını çizen Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, “Ülkemizde mevcut iki aşı için de hayati derece önemli bir yan etki raporlanmamış durumda. Bu yüzden artık karmaşaya yer vermeden adı ne olursa olsun koronavirüs aşısı yaptırılmalı. Hızlanmamız devletin yetkili birimlerinin yanı sıra bireysel olarak vatandaşların da sorumluklarını yerine getirmesi şart” dedi. Aşı olanlara da ‘pandemi bitti’ yanılgısına kapılmadan kuralları yaşamaya devam etmesi uyarısı yapan Balık, şöyle devam etti:

Tam kapanma ve aşıda hızlanma ağır hasta ve can kaybını düşürür

İKİNCİ DOZ YAPTIRAN SAYISI ARTMALI

“Aşı potansiyelimizi yakalamak için insanların hiç düşünmeden sırası geldiğinde aşılarını yaptırması gerekiyor. İkinci dozu yaptıran sayısını arttırmamız birinci öncelik. İkinci dozu yaptıran kişi en az nüfusun yüzde 70’i olması gerekiyor ki bir rahatlamadan söz edelim. Aşılama oranımız yüzde 70’e çıkana kadar korunma tedbirlerini devam ettirmemiz en büyük görevimiz. Tam kapanma, aşıyla birlikte komplike bir şekilde uygulanırsa etkisi o kadar büyük olacaktır. Yani bu tam kapanmada, ne kadar hızlı aşılamayı yaygınlaştırırsak, o kadar etkili bir güç elde edeceğiz. Aşılama sayısını kesinlikle arttırmamız gerekiyor. Elimizdeki aşıları ne kadar kısa sürede yaygınlaştırırsak ölüm ve ağır vakaları o kadar azaltırız. Bizim aşılarımızın hepsi güvenli. Dolayısıyla tedirginlik ve kuşkuya gerek yok.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tam kapanma ve aşıda hızlanma ağır hasta ve can kaybını düşürür hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Mayıs 2021 tarihinde saat 23 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tam kapanma ve aşıda hızlanma ağır hasta ve can kaybını düşürür haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Mayıs 2021, Salı
 • İmsak
  03:39
 • Güneş
  05:24
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:44
 • Akşam
  20:06
 • Yatsı
  21:43
Sayfa Başı