Ses telleri dağlanmış

Güncelleme Tarihi:

Ses telleri dağlanmış
Oluşturulma Tarihi: Aralık 24, 2020 00:50

Keçiören Uyanış Mahallesi’nde, yaşama elverişsiz ortamda tutuldukları bir binanın bodrum katında bulunan 68 köpeğin sağlık durumlarına yönelik Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde gerçekleştirilen muayene sonuçlandı.

Haberin Devamı

Köpeklerin yaşadıkları travma göz önünde bulundurularak yalnızca 4 köpek üzerinde uygulanan rutin ve laringoskopik muayenenin sonuçları ve değerlendirme raporu, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Köpeklerin ses tellerinin yakıcı veya dağlayıcı bir aletle defalarca tahrip edildiğine yer verilen rapor, köpeklerin uğradığı işkence ve yaşadıkları travmayı gözler önüne serdi. Rapora göre köpeklerde rastlanan şiddet bulguları şöyle:

YAKICI BİR CİHAZ KULLANILMIŞ

*Ses tellerine yönelik, bilimsel yöntemlere aykırı elektrokoter gibi yakıcı ve dağlayıcı bir cihaz yardımı ile operatif girişimde bulunuldu. *Gırtlak bölgesine ağız boşluğu içinden yaklaşıldığı; yutak ve gırtlak bölgesinde şiddetli doku hasarı oluşturan ve yüksek düzeyde ağrıya neden olan standart dışı operatif uygulamalar yapıldı. *Deformasyon dikkate alındığında her bir hayvanın birden fazla kez cerrahi girişime maruz kalmış olma ihtimali tespit edildi. *Oluşturulan fiziksel hasar ve ses kaybı kalıcı. *Üst solunum yollarında kalıcı hasar bulunduğu için hayvanların enfeksiyonlara ve diğer pek çok sağlık riskine yatkın; genel sağlık durumlarının ise zayıf olduğu ortaya çıktı. *Maruz kalınan uzun süreli travma ve geçirilen süreçte çevresel uyaran azlığı nedeniyle davranış terapisine gereksinimleri var. *Hayvanların geri kalan yaşamları boyunca yakın gözetim altında ve özel ilgi ile bakımlarının güvence altına alınmasının zorunlu olduğu kanaatine varıldı.

Ses telleri dağlanmış


KAS VE BEDEN ZAYIFLIĞI AŞIRI SIVI KAYBI

Yapılan fiziksel muayenede ise köpeklerin kıl örtüsünün mat ve karışık görünümde olduğu, beden, baş ve bacaklarda kılların yaygın olarak idrar, dışkı ve diğer kirleticilerle bulaşık halde bulunduğu gözlendi. Hayvanlarda yetersiz beslenmeye bağlı beden zayıflığı ve bitkinlik ile aşırı sıvı kaybı olduğu tespit edildi. Ayrıca kas ve iskelet sistemlerinde fonksiyonel bir bozukluk olduğu, hareket istek ve eğilimlerinin de olmadığı ortaya çıktı.

Ses telleri dağlanmış


MİNDER KEYFİ

Keçiören Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bakım ve tedavileri süren köpekler, kendileri için temin edilen özel minderlerde keyifli vakit geçiriyor. Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Her bir köpeğimizi gezintiye çıkarılarak günlük tuvalet ve gezinti ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Aşılarını tamamladık, tıraş ederek yıkadık. Veterinerlerimiz tek tek ilgileniyor” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!