ANKARA HABERLERİ

Pelvik taban kasları destek görevi görüyor

Hürriyet Haber
28.10.2020 - 10:19 |Son Güncelleme :

Fizyoterapist Yasemin İrkilata, pelvik taban kaslarının, sağlıklı idrar ve dışkı boşaltımı için büyük önem taşıdığını dikkat çekerek, “Pelvik taban kasları, kadın ve erkeklerde mesane, rahim ve bağırsaklara destek görevi görürler. Vücudumuzda alt karın içi organlarını bir hamak gibi taşırlar” dedi.

Hürriyet Haber


İrilika fizyoterapinin sadece kas-iskelet sistemi problemlerinden bel, boyun, sırt ağrıları ile ilgilenmediğini belirterek şu bilgileri verdi: “Yurtdışında çok yaygın bir şekilde uygulanan pelvik taban fizyoterapisinin Türkiye’de de artık daha fazla uygulama alanı olmalı. Kadınlarda doğum sonrası idrar kaçırma, organ sarkmaları, kabızlık , erkeklerde prostat cerrahileri sonrası idrar kaçırma ve yine kabızlık ve dışkılama bozuklukları, cinsel disfonksiyonlar pelvik fizyoterapisinin çalışma alanlarına girmektedir.

FARKINDALIĞIN ARTMASI GEREKİYOR

Pelvik taban kasları bu yaşam şekline adapte olurken, bu kaslarla ilgili sıkıntıların artmasına neden oluyor. Ayrıca bireylerin çoğu zaman doktorlara bile anlatmaktan çekindiği ve ‘utanarak’ ifade etmekte zorlandığı idrar kaçırma ve dışkılama problemleri, cinsel sıkıntılar gibi pek çok problem ortaya çıkıyor. Bu farkındalık arttıkça insanlar, sıkıntılarının daha fazla bilincinde olacak ve doğru tedavi arayışına girecektir.” 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Pelvik taban kasları destek görevi görüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2020 tarihinde saat 10 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Pelvik taban kasları destek görevi görüyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Mayıs 2022, Pazar
 • İmsak
  03:34
 • Güneş
  05:21
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:45
 • Akşam
  20:10
 • Yatsı
  21:49
Sayfa Başı