ANKARA HABERLERİ

Ormancılar teyakkuzda

Şaduman UNUTMAZ-Oğuzhan DEMİR/DHA
06.12.2021 - 01:37 |Son Güncelleme :

Ankara'da yılbaşı öncesi kaçak çam ağacı kesiminin önüne geçmek amacıyla ormanlık bölgelerde denetimler arttırıldı. Kaçak ağaç kesenlere ise hapis cezası var.

Şaduman UNUTMAZ-Oğuzhan DEMİR/DHA

Yaklaşan yılbaşı öncesi Ankara'da kaçak çam ağacı kesimine karşı denetimler arttırıldı. Kızılcahamam Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, kaçak ağaç kesimine karşı sürekli devriye geziyor. Orman İşletme Şefi Engin Altınkaya, yeni yılın yaklaşmasıyla kaçak çam ağacı kesimi ihbarlarının arttığını söyledi. Kaçak kesim için ormanlara gelenlerin daha çok gece saatlerini tercih ettiğini belirten Altınkaya, şöyle devam etti:

7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYORUZ

“Bu bölge yola yakın olduğu için vatandaşların gelip burada ağaç kesme vakaları olabiliyor, bunu önlemek için koruma çalışması yapıyoruz. Türkiye genelinde olduğu gibi işletme müdürlüğümüze de yılbaşı için ağaç kesildiği yönünde ihbarlar alıyoruz, bu ihbarları değerlendirerek olaylara müdahale ediyoruz. Kaçak ağaç kesenlere yasal işlem yapıyoruz. Ormancılık faaliyetleri olarak 7 gün 24 saat esasına göre çalışıyoruz. Yılbaşının da yaklaşmasıyla ‘çamlar kesilmesin’ diye teyakkuzda olup, kesimleri önlüyoruz.

AĞAÇ KESENE HAPİS CEZASI VAR

Kaçak ağaç kesiminde 3 yıl ila 5 yıl arasında hapis cezası var. Vakalarda suç zabıtlarını düzenliyoruz. Ağacın yaşı, fidan olup olmadığı, kesilen materyalin balta, motorlu testere ya da diğer unsurlara göre cezalar artıyor. Tuttuğumuz suç zabıtları yetkili cumhuriyet savcıları tarafından değerlendirilip, suç oranlarına göre cezaları verilmekte. Ağaç hayati yetini kaybetmişse, devrikse, kuruysa, yıkıksa buna idari para cezası verme yetkimiz var. Para cezaları da yıl bazında belirlenir, her yıl miktar güncelleniyor.” 

SAKSILI FİDANLARI DEĞERLENDİREBİLİRLER

Ormanların kolay yetişmediğine dikkat çeken Altınkaya, “Bu ağaçlar; büyük emeklerle, zahmetlerle, uzun sürede yetişiyor. Vatandaşlarımızın bir günlük eğlence, zevk için ağaçları kesmesi bizi üzüyor. Bizim fidanlıklarımız var, burada yetiştirdiğimiz fidanlarımız var, saksılı olarak bu fidanları değerlendirebilirler. Orman teşkilatı olarak geniş alanlara hitap ediyoruz, koruma ekiplerimiz, araçlarımız sayılı, her an her bölgede bulunamayabiliyoruz. Duyarlı vatandaşlarımızdan isteğimiz; kesim olayına şahit oldukları durumda ‘112’ bizim ihbar hattımız, oraya ulaşıp bulundukları bölgeyi belirterek bizlere yardımcı olabilirler. Yeni yıla ağaç keserek değil, fidan dikerek girmelerini istiyorum" dedi.

Ormancılar teyakkuzda

Ekipler yaptığı tatbikatla senaryo gereği kaçak ağaç kesmeye çalışan bir kişiyi etkisiz hale getirdi. Ekipler, tatbikatlarla bu tür vakalarda neler yapılması gerektiği konusunda deneyim sahibi oluyor.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ormancılar teyakkuzda hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Aralık 2021 tarihinde saat 01 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ormancılar teyakkuzda haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2022, Pazar
 • İmsak
  06:30
 • Güneş
  07:57
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:40
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı