ANKARA HABERLERİ

Mezarlıkta kazı tepkisi

Murat YILMAZ
22.08.2020 - 15:21 |Son Güncelleme :

ABB Meclisi Birinci Başkanvekili Fatih Ünal, Bağlum Mezarlığı’ndaki 300-400 yıllık mezarlıkların kaldırılarak yerine yeni beton mezarlık alanı açılmak istendiğini iddia etti. Bir ABB yetkilisi ise sadece yol çalışması yürüttüklerini söyledi.

Murat YILMAZ

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi Birinci Başkanvekili Fatih Ünal, Bağlum Mezarlığı’ndaki 300-400 yıllık mezarlıkların kaldırılarak yerine yeni beton mezarlık alanı açılmak istendiğini iddia etti. Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) yetkilileri ise eski mezarlıklarla ilgili bir işlem yapılmadığını, ara yol açılımı için büyük kayaların kaldırıldığını savundu. Bağlum Mezarlığı’nın tarihi bir mezarlık olduğuna dikkat çeken Fatih Ünal şunları söyledi:

Mezarlıkta kazı tepkisi
BUNU YAPMANIZ CİNAYET

“Burası Abdulhakim Arvasi’nin, Horasan erenlerinin, Abdurrahim Karakoç, Asım Köksal gibi önemli isimlerin defnedildiği tarihi bir mezarlık. Vatandaşlar beni aradılar, sıkıntıyı ilettiler. Bununla ilgili önerge de vereceğiz. Büyükşehir yetkilileriyle görüştüğümde ‘300-400 yıllık mezarlıklardaki kemikleri toparlıyoruz. Oraya 700-800 mezarlık çıkaracağız, betonlayacağız, Karşıyaka Mezarlığı gibi yer yapacağız’ dediler. ‘Bağlum Mezarlığı’na bunu yapmanız cinayet’ dedim, ‘Böyle olmaz.’ Orada bir iş yapılırken tarihini bilen insanlara, Kültür Bakanlığı’na, Anıtlar Kurulu’na sormak lazım. Tarihi Bağlum Mezarlığı’nın yapısının bozulmaması gerekir. Mezarlık ihtiyacı olabilir, mezarlık açılmasına karşı değiliz ama beton kütle yaparak bu mezarlığı bozmak olmaz. Madem ihtiyaç var Bağlum’un yukarı taraflarında Hazine’ye ait uygun bir yer mezarlık yapılabilir. Bu yöntem bana göre yanlış.”

KAYALARIN TEMİZLİĞİNİ YAPTIK

Bağlum’da eski mezarlıklarla ilgili bir işlem yapılmadığını belirten bir ABB yetkilisi ise şu bilgileri verdi: “Bağlum Mezarlığı kayıtlı olanların defnedildiği, zaten dolu olan bir yer. Defin yapılabilecek yerler de var. Çok eski mezarlık olduğu için ara yollar diye bir kavram kalmamış. Defin yapılabilecek yerlere ulaşım için ara yolları açtık, kilitli taş döşedik. Çok eskiden kalma büyük kayalar vardı kayaların temizliğini yaptık. Bunu Bağlum’daki dernek başkanlarının ve muhtarların bilgisi dahilinde yaptık. Bağlum halkının da işin içine dahil olduğu bir süreç yürüttük. Duvarların ve tellerin bakım onarımını da yapacağız. Eski mezarlarla bizim bir işimiz yok. Sadece yol çalışmasını yürüttük. Bunu siyasi malzeme olarak kullanıyorlar.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Mezarlıkta kazı tepkisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ağustos 2020 tarihinde saat 15 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mezarlıkta kazı tepkisi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ekim 2020, Çarşamba
 • İmsak
  05:35
 • Güneş
  06:58
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  18:08
 • Yatsı
  19:26
Sayfa Başı