ANKARA HABERLERİ

Küçük Ayşenur dik yürüyecek

Duygu YENER/AA
19.02.2020 - 09:10 |Son Güncelleme :

Omurgasındaki eğrilik nedeniyle sağlık sorunları yaşayan 10 yaşındaki Ayşenur Songur, Türkiye'de nadir uygulanan ‘ipli skolyoz’ ameliyatı sayesinde dik yürüyebilecek.

Duygu YENER/AA

Skolyoz hastalığının tedavisinde kapalı yöntemle uygulanan ipli skolyoz ameliyatı, doğuştan omurga eğriliği bulunan Ayşenur'un yüzünü güldürdü. Ankara Şehir Hastanesi'nde Ortopedi Travmatoloji ve Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı hekimleri tarafından yapılan operasyonla, Ayşenur'un omurga eğriliği düzeltildi. İpli skolyoz ameliyatının, Türkiye'de özel izinle nadir merkezlerde yapılan bir operasyon olduğunu aktaran Ankara Şehir Hastanesi Ortopedi Travmatoloji Ana Bilim Dalı Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Atıf Aksekili şu bilgileri paylaştı:

Küçük Ayşenur dik yürüyecek

BOYUNUN UZAMASINI SAĞLADI

“Ameliyat, kısa vadede hastanın boyunun uzamasını sağladı. Uzun dönemde uyguladığımız torokoskopik skolyoz ameliyatı omurganın S şeklinin düzelmesini sağlarken, omurga hareket açıklığı korunmuş olacak. Ayrıca hastanın normal omurga gelişimi devam edecek. Kamera yardımıyla yaptığımız için oldukça küçük kesilerle omurgaya vida konulmasını gerçekleştirebiliyoruz. Bu ameliyatın hastalarımıza sunduğu avantajları böyle özetleyebiliriz.” 

Küçük Ayşenur dik yürüyecek

DAHA AZ KESİ İLE YAPILABİLİYOR

Göğüs Cerrahisi Kliniği İdari Sorumlusu Prof. Dr. Bülent Koçer ise Ayşenur'un operasyonunun multidisipliner olarak değerlendirildiğini ifade etti. Skolyoz ameliyatlarının büyük kesilerle yapıldığını, ancak Ayşenur'un operasyonunda video yardımıyla küçük kesiler uygulandığını dile getiren Koçer, "Multidisipliner yaklaşımla hastanın ameliyatının risklerini en aza indirip, ameliyatın başarısını artırmayı hedefliyoruz. Torokoskopik ameliyatları başta akciğer rahatsızlıklarında kullandığımız gibi artık skolyozu düzeltmekte de kullanabiliyoruz. Böylece daha az cerrahi kesi ile skolyoz ameliyatları gerçekleştirilebiliyor” ifadelerini kullandı. 

Omurgasındaki eğrilik nedeniyle sağlık sorunları yaşayan 10 yaşındaki Ayşenur Songur, Türkiye'de nadir uygulanan ‘ipli skolyoz’ ameliyatı sayesinde dik yürüyebilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Küçük Ayşenur dik yürüyecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Şubat 2020 tarihinde saat 09 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Küçük Ayşenur dik yürüyecek haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

28 Mart 2020, Cumartesi
  • İmsak
    05:07
  • Güneş
    06:32
  • Öğle
    12:59
  • İkindi
    16:29
  • Akşam
    19:15
  • Yatsı
    20:35
Sayfa Başı