Kara pazartesi

Güncelleme Tarihi:

Kara pazartesi
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 20, 2015 01:08

Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararı gereğince Ankara Bulvarı’nı, bağlantı yollarıyla birlikte kapatınca, Ankara’da sabah trafiği kabusa döndü. İstanbul Yolu’nda kilometrelerce araç kuyruğu oluşurken, vatandaşlar karara isyan etti. Akşama doğru mahkemeden gelen yürütmeyi durdurma kararıyla bulvar yeniden trafiğe açıldı.

Haberin Devamı

Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin AOÇ imar planlarını iptal etmesi nedeniyle kapatılan Ankara Bulvarı, Başkentlilere pazartesi kabusu yaşattı. Sincan, Etimesgut, Eryaman yönünde seyreden sürücülerin İstanbul Yolu’na yönelmesi trafiği felç etti. Saban saatlerinde beton bariyerlerle kapatılan yol girişlerine gelen sürücüler, geri dönmek zorunda kaldı. Kapatmaya tepki gösteren bazı araç sürücüleri, zaman zaman belediye görevlileriyle tartıştı. Şehir dışından gelen bazı vatandaşların ise hangi yolu kullanacakları konusunda bilgi almaya çalıştıkları görüldü. Büyükşehir görevlileri kapatılan yol girişlerinde anons araçlarıyla yolun Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Çevre Mühendisleri Odası’nın açtığı dava sonucu kapatıldığını duyurdu. Sincan ve Etimesgut Bölgesi’nden Kızılay’a yolcu taşıyan özel halk otobüsleri ile Ümitköy metrosuna giden EGO otobüsleri, Zırhlı Birliklerden Eskişehir Yolu’na çıkışın kapalı olması nedeniyle Bağlıca Buvarı’nı kullanmak zorunda kaldı. Eskişehir Yolu’ndan Zırhlı Birlikler yönüne gelen bir taksi sürücüsü kapatma kararına tepki göstererek, “Esnafa reva mı bu. Yazıklar olsun” dedi. İşe geç kaldığını söyleyen bir araç sürücüsü ise “Bir saattir yoldayım. Oraya gidiyoruz kapalı, buraya gidiyoruz kapalı. Böyle saçmalık mı olur?” diye konuştu.

GÖKÇEK: BOL BOL DAVA AÇSINLAR

Haberin Devamı

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek katıldığı bir televizyon programında Ankara Bulvarı’nın kapatılması ile ilgili soruları yanıtladı. Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ı televizyonda düelloya davet eden Gökçek şöyle konuştu: “Bu sorunu tek çözecek olan merci mahkeme. Mahkemeye bol bol dava açsınlar. Biz mahsus halka kolaylık sağlamak maksadıyla belediye meclisinden karar aldık. Bizim kararın iptali, yürütmeyi durdurma verildiği anda buralar açılır. Bu da nöbetçi hakimlerin iki dudağının ucunda.
Akay Kavşağı’nda iki kişi müracaat etti ve iki tane yürütmeyi durdurma kararı geldi. Arkasından da iptal kararı geldi.”
Gökçek, Cumhurbaşkanlığı ve Ankapark’la ilgili eleştirilerle ilgili ise şunları söyledi: “Burada Mimarlar Odası’nın söylediği doğru değil. Diyor ki ‘Niye kalkıp da kaçak sarayı kapatmıyorsunuz?’ ‘Niye Anka Park’ı kapatmıyorsunuz?’ Birincisi saray kaçak değil. Bunların resmi yalanı. Kaçak saray diye bir şey yok. Şu anda sarayın planları geçerli. Bunlara göre ruhsat aldılar. 17 tane ruhsat almışlardır. Ve bunun 15 tanesi de iskana bağlanmıştır. 2 tanesinin iskana bağlanması kalmıştır. Devam ediyor çünkü inşaat. Aynı konuda 50 tane dava açıyorlar. Yani bir takım planlar iptal edilirken bir takım planlar yürürlükte. Algı yönetimi yapıp vatandaşları yanıltmak için bunu söylüyorlar. Ankapark’ın da aynı şekilde durdurulmasıyla alakası yok. Bu planlar hala yaşıyor. Yaşayan planlar varken kalkıp iptal ettikleri başka bir planı gerekçe göstererek kamuoyunu yanıltmaya aldatmaya çalışıyorlar.”

BEKLENEN KARAR GELDİ

Haberin Devamı

Tüm bunların ardından akşama doğru beklenen karar Ankara 2. İdare Mahkemesi’nden çıktı. TMMOB’a bağlı 5 odanın açtığı dava sonucu kapatılan Ankara Bulvarı ve bağlantı yolları, kapatma kararının yürütmesinin durdurulması üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in talimatıyla tekrar trafiğe açıldı. Bariyerler, belediye görevlileri tarafından kaldırıldı.

ODALARDAN ORTAK TEPKİ

BİR BUÇUK YIL ÖNCE MAHKEME UYMAMIŞTI

Ankara Bulvarı’nın kapatılmasıyla ilgili ortak bir basın toplantısı düzenleyen meslek odaları, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i eleştirdi.
Henüz inşaat halindeyken aynı yolla ilgili bir buçuk yıl önce yürütmeyi durdurma kararı verildiğini ve Gökçek’in o zaman mahkeme kararına uymadığını belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “‘Şimdi uygulamak zorundayım’ diyerek, bulvarı kapatıp şov yapıyor. Mahkeme kararlarını halka eziyet olarak uyguluyor. Plan bir bütündür mahkeme bütününü iptal etti. Plan iptal edilmişse ortada bir kriz var demektir. Bu krizi çözmek için, kriz planlaması yapılması lazım” dedi. Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim ise şöyle konuştu:
“Kent yöneticisi olarak sen uyarılmışsın uyarılara kulak asmamışsın, plan yapmışsın, sonra odalar yolu kapattı oluyor. Odaların yolu kapatma yetkisi yok. Yargının da yolu kapatma yetkisi yok. Yargı bu plan yanlıştır diyor. Gazi Mahallesi yolu bu plandan öncede vardı. Eski güzergahtaki yolları da kapatıyor, belediye yargı kararlarını halk odalara tepki göstersin diye sırf mahkeme kararlarını yanlış uyguluyor. Ankara’ya zulüm ediyor.

Haberin Devamı

BULVAR KAPANDI LOJMAN YAYA KALDI

Ankara Bulvarı bağlantı yolunda yer alan Etimesgut’taki askeri lojmanlar da kapatılma kararından etkilendi. Lojman sakinleri toplu ulaşım araçlarının olmaması nedeniyle yaklaşık bir buçuk kilometrelik yolu yürümek zorunda kaldı. Etimesgut’tan Ankara Bulvarı’na bağlanan yol üzerinde bulunan askeri lojmanda oturanlar duruma tepki gösterdi. Sorunun çözülmesini isteyen vatandaşlar büyük mağduriyet yaşadı.

YOL KAPATILMAYACAKTI

Ankara Hürriyet’e konuşan lojman sakinleri, şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bize yol tek şerit üzerinden ulaşıma açık olacak sizi mağdur etmeyeceğiz dediler. Ancak sabah kalktığımızda yol tamamen kapatılmıştı sadece askeri araçlara ve özel araçlara izin veriliyor. Fakat ulaşım araçları buraya gelmiyor. Bulvara bağlanan bağlantı yolu, lojman yapılmadan önce de vardı. İsteseler bu yolu lojman girişine kadar açıp girişten sonra kapatabilirler, fakat insanları bilerek ve isteyerek mağdur ediyorlar.” Can KAPLAN - Sevgim Ülgen DELİKTAŞ

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!