ANKARA HABERLERİ

Kamusal desteğin artmasını bekliyoruz

Hürriyet Haber
25.11.2019 - 12:12 |Son Güncelleme :

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Olağan Genel Kurulu, TES-İŞ Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Hürriyet Haber

Genel kurulda mevcut başkan Yıldız Şekerci ile Mutlu Akkaya, başkanlık için yarıştı. Türkiye’nin birçok bölgesinden Ankara’ya gelen delegelerin oy kullandığı seçimde, 190 oyla Şekerci, yeniden genel başkan olurken, Akkaya ise 153 oy aldı. Çerkes toplumunun varlığını koruma ve geliştirme mücadelesi vermeye devam ettiğine değinen Şekerci, kentleşme ile küreselleşmenin etkisiyle, kültür havzasına sahip olunmadığı için dil ve kültürlerinin erozyona uğradığını vurguladı. TRT'de Çerkes kanalı açılma taleplerinin olduğunun da altını çizen Şekerci özetle şunları söyledi:

Kamusal desteğin artmasını bekliyoruz

SORUN VE TALEPLERİMİZE DUYARLILIK GÖSTERİLMİYOR

“Federasyonumuz ve sivil toplum kuruşlarımız zor koşullar altında, özverili çalışmalarla Çerkes toplumunun dilini, kültürünü, kimliğini ve haklarını korumaya çalışıyor. Bu konu, sivil toplum kuruluşlarının altından kalkabileceği nitelikte bir konu değil. Bu nedenle merkezi ve yerel tüm kamu kurumlarından, sorumluluk ve inisiyatif bekliyoruz. Kamu kurumları çağdaş, demokratik standartların gerektirdiği düzeyde sorun ve taleplerimize duyarlılık göstermiyorlar.

KÜLTÜR BAKANLIĞI BÜNYESİNDE GEREKLİ ALT YAPI OLUŞTURULMALI

Kültür Bakanlığı bünyesinde, ülkemizde tüm kültürel zenginliklerin korunması amacıyla bir bakan yardımcısının görevlendirilmesinin, bakanlık teşkilatı içinde gerekli alt yapının oluşturulmasının demokratik çoğulculuğun bir gereği olduğunu düşünüyorum. Hiçbir diaspora kültürü, anavatanıyla güçlü bağları olmadan güçlü bağlarını geliştirmeden geleceğe taşıyamaz. Edebiyatımız, sanatımız, tarihimiz, medyamız, aile bağlarımız dahi anavatan olmadan tam anlamıyla varlığını sürdüremez. Anavatan ile ilişkilerimizin güçlenmesi için yaptığımız çalışmalara kamusal desteğin ve katılımın artmasını bekliyoruz." Genel kurula, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Ora, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür ve çok sayıda federasyon üyesi katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kamusal desteğin artmasını bekliyoruz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Kasım 2019 tarihinde saat 12 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kamusal desteğin artmasını bekliyoruz haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Haziran 2021, Cuma
 • İmsak
  03:18
 • Güneş
  05:14
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:28
 • Yatsı
  22:15
Sayfa Başı