ANKARA HABERLERİ

Kadeş Savaşı’ndan esinlenerek hazırlandı

Haşim KILIÇ
15.04.2022 - 14:29 |Son Güncelleme :

Hitit ve Mısır imparatorlukları arasındaki mücadeleyi sonlandıran ‘Kadeş Savaşı’ndan esinlenerek hazırlanan ‘Hitit-Kadeş Satranç Takımı’, Vakıf 19 Çorumlular Vakfı tarafından Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’ne armağan edildi.

Haşim KILIÇ

İş insanı Akın Gökyay’ın uzun yıllar boyunca dünyanın dört bir yanından topladığı satranç takımlarının sergilendiği Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, yeni bir satranç takımını daha bünyesine kattı. Vakıf 19 Çorumlular Vakfı tarafından ‘Kadeş Savaşı’ndan esinlenerek hazırlanan ‘Hitit-Kadeş Satranç Takımı’, müzeye teslim edildi. Erdem Altun tarafından tasarlanan ve müzenin 722. üyesi olan satranç takımı, ‘Savaş ve Barış’ bölümünde sergilenecek. Satranç takımının teslimi için düzenlene törende konuşan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Akın Gökyay, “Müze olarak tematik satranç bilinci oluşturduk. İnsanlar satranç deyince turnuva satrancını düşünüyordu. Biz, tematik satranç yapma konusunda teşvik ettik. Tematik satrançlar, ülkelerin geleneklerini, kültürlerini, örf ve adetlerini yansıtıyor” dedi.

Kadeş Savaşı’ndan esinlenerek hazırlandı

KARDEŞLİK MESAJI

Vakıf 19 Başkanı Alper Bilan ise Hitit ve Mısır imparatorlukları arasındaki mücadeleyi sonlandıran ‘Kadeş Savaşı’ndan esinlenerek hazırlanan ‘Hitit-Kadeş Satranç Takımı ile satranç üzerinden tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajı vermek istediklerini söyledi.

Kadeş Savaşı’ndan esinlenerek hazırlandı

Teslim töreninde Doruk Görkem Tokur, piyano dinletisi sundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kadeş Savaşı’ndan esinlenerek hazırlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Nisan 2022 tarihinde saat 14 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadeş Savaşı’ndan esinlenerek hazırlandı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Mayıs 2022, Salı
 • İmsak
  03:33
 • Güneş
  05:20
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  20:10
 • Yatsı
  21:50
Sayfa Başı