İlmek ilmek oyuncak örüyor

Güncelleme Tarihi:

İlmek ilmek oyuncak örüyor
Oluşturulma Tarihi: Şubat 14, 2021 00:00

Altındağ’da yaşayan bedensel engelli 53 yaşındaki Hatice Aydoğan, yaptığı amigurumi oyuncaklarla hem geçimini sağlıyor hem de çocukların yüzünü güldürüyor. Aydoğan, “Oyuncak yapmak en sevdiğim iş. Çocukları mutlu edince ben de çok mutlu oluyorum” diyor.

Haberin Devamı

Altındağ Belediyesi Beşikkaya Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi’nde öğrendiği bilgi ve becerilerini kazanca dönüştüren 53 yaşındaki Hatice Aydoğan, başarıyla tamamladığı amigurumi kursu sayesinde hayatını değiştirmeyi başardı. Bedensel engelli Aydoğan, hem kendi işinin patronu oldu hem de çocukların ‘oyuncakçı teyzesi’ olarak anılmaya başladı. Aydoğan’ın örme ve doldurma tekniğiyle yaptığı amigurumi oyuncaklar çocuklar tarafından büyük ilgi görüyor. Çocukların sevdiği karakterleri ve hayvan modellerini yapmayı çok sevdiğini ifade eden Aydoğan, şunları söyledi:

İlmek ilmek oyuncak örüyor


OYUNCAK YAPMAK EN SEVDİĞİM İŞ

“Amigurumi adı verilen, Japonlara özgü oyuncak yapma sanatını kısa sürede öğrendim. Yaratıcılığımı da katarak bu kursta, kısa sürede hızla ilerledim. Oyuncak yapmak en sevdiğim iş. Pek çok şeyi amigurumi tekniğiyle yapabiliyorum ama beni en çok mutlu eden oyuncak yapmak. En çok oyuncak bebek yapmayı seviyorum. Çünkü çocukları çok seviyorum ve onlar mutlu olsun istiyorum. Çocukları mutlu edince ben de çok mutlu oluyorum. Amigurumi sayesinde bedensel engelimi unuttum, moralim düzeldi.

İlmek ilmek oyuncak örüyor


ŞİMDİ HAYATA DAHA ÇOK BAĞLIYIM

Oldukça zor zamanlar yaşamıştım, kötü günleri amigurumi sayesinde atlattım. Oyuncaklar beni mutlu etti, hayata yeniden bağlandım. Kültür merkezindeki arkadaşlarım, hocalarım bana çok destek oldu. Altın Eller Kadın Kooperatifi satış yapmama vesile oldu. Ürünlerimi kazanca dönüştürmeyi başardım. Şimdi hayata daha çok bağlıyım, daha mutluyum. Kursta bana emek veren değerli hocalarıma, Beşikkaya Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi’ne, bizlere cesaret veren Altındağ Belediye Başkanı’mız Sayın Asım Balcı’ya ve satış yapmama vesile olan Altın Eller Kadın Kooperatifi’ne çok teşekkür ederim.”

GİRİŞİMCİLİĞİ VE YARATICILIĞINDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM

Haberin Devamı

Altındağlı kadınları desteklemeye devam edeceklerini belirten Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı da, “Altındağlı kadınları desteklemek için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Çünkü el emeği bizim için çok değerli. Fikir üretiyor, projeler geliştiriyor, maddi ve manevi destek sağlıyoruz. Kadınlar da onlara sağladığımız imkanları en iyi şekilde değerlendiriyor, verilen desteği arkalarına alarak başarıdan başarıya koşuyorlar. Hatice Hanım’ı da girişimciliği ve yaratıcılığından dolayı tebrik ediyorum. Yaptığı oyuncaklar gerçekten çok güzel, çocuklar tarafından çok beğeniliyor. Ellerine ve emeklerine sağlık” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!