ANKARA HABERLERİ

İklim değişikliği kum fırtınasına neden oldu

Doğahan GİRİTLİOĞLU
13.09.2020 - 22:21 |Son Güncelleme :

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Cem Ferda Tunçer önceki gün etkili olan kum fırtınasının nedenlerini Hürriyet Ankara’ya anlattı.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Tunçer Polatlı’da yaşanan toz fırtınasının küresel iklim değişikliği kaynaklı lokal bir olay olarak değerlendirdiklerini ve yurt dışı kaynaklı olmadığını söyledi. Tunçer, “Tarım arazilerini veya herhangi bir araziyi uzun vadeli olarak etkileyecek bir durum yok, ilk 48 saat risk grubunun hassas davranması gerekiyor” dedi. Tunçer şöyle devam etti: Dünyanın doğal döngüsünde var olan Kum ve toz fırtınaları, iklim değişikliğine bağlı olarak, zaman zaman artış eğilimleriyle kaşımıza çıkmakta. Güncel iklim öngörülerine göre, kuraklık hadisesinin sıklığı ve şiddetinin artmasıyla birlikte, kum ve toz fırtınalarının daha yoğun yaşanması beklenen bir durum. Eskiden de görüyorduk ama bu kadar şiddetli olmuyordu. Son yıllarda daha fazla görmeye başladık. Ankara’da 2012 yılında yine yaşanmıştı. Yer seviyesinde olmadığı için bu kadar ses getirmemişti. En yakın 4 Eylül’de Konya Aksaray Yolu’nda yaşandı ve bir trafik kazasına sebebiyet verdi. Anormal hava koşulları yaşandı ama bu beklenmeyen bir şey değil.

İklim değişikliği kum fırtınasına neden oldu

YURT DIŞI KAYNAKLI DEĞİL

Kum ve toz fırtınaları aslında dünyanın doğal döngüsü içinde sürekli var olan olaylar. Her yıl dünya atmosferine yaklaşık 2 milyar ton toz ve kum karışır. Dünya Bilim çevreleri kabul etmiştir ki hem okyanusların hem de amazon ormanlarının doğal besin kaynağını Sahra Çölü kaynaklı tozlar olduğu kabul edilmektedir. Bu tozların yüzde 70’i Türkiye’nin çevresinden atılır. Türkiye’ye bu nedenle zaman zaman kum ve toz taşınımı olur. Ancak Polatlı’da yaşanan olay bu şekilde bir taşınım değildir. Polatlı’da yaşanan hadise kuvvetli güneyli rüzgârların etkisiyle Ankara’nın daha güneyinden Konya bölgesinden kalkan tozların taşınması sonucu gerçekleşmiştir. Yani Afrika kaynaklı değil. Yaşadığımız lokal bir olay.

RİSK GRUPLARI İLK 48 SAAT DİKKAT ETMELİ

Tarım için çok ciddi uzun vadeli bir etkisi yok, toprak verimliliği de etkilenmiyor. Çevre sağlığı açısında tanımladığımız hassas gruplar var. Solunum problemi yaşayanlar, küçük çocuklar, hamileler, kalp rahatsızlığı gibi kronik grupların koruma altında bulunması gerekiyor. İlk 48 saatte bu kişiler daha dikkatli olmalı. Toz parçacıkları yere çöktü ve yağmurlar yıkandı. Atmosferde kalmadı. “

HABOOB OLARAK TANIMLIYORUZ

Önceki gün meydana gelen kum fırtınasının ‘Haboob’ olarak tanımlandığını belirten Tunçer, “Yer seviyesinde oluşan çok kuvvetli kum ve toz fırtınasıdır. Arapça kökenli bir kelimedir. Genellikle toz kaynak alanlarına yakın bölgelerde olur ve uzun mesafeli taşınmaz. Lokal bir olaydır. Kuzey Afrika ve Arabistan Yarımadası’nda sıklıkla görülür. Türkiye de ise nadiren, Güney Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde görülmektedir” bilgisini paylaştı.

KUM FIRTINASINDA NELER YAPILMALI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ankara’da meydana gelen kum fırtınasının ardından, ‘kum fırtınasında neler yapılması gerektiğine’ dair bir rehber yayınladı. AFAD’ın yayınladığı video rehberde şunlar yer alıyor:

*Ağzınızı ve burnunuzu bir maskeyle, maske yoksa bir giysi veya kumaş ile kapatın.

*Gözlerinizi koruyun.

*Sığınacak korunaklı bir yer arayın.

*Yüksek bir yere çıkın. Kum ve toz fırtınaları yere yakın alanlarda daha şiddetli olur.

*Uçan nesnelere ve parçalara karşı dikkatli olun.

*Fırtınanın geçmesini beklerken mümkün olduğu kadar bulunduğunuz yerde kalın.

İklim değişikliği kum fırtınasına neden oldu

4 Eylül’de Konya-Aksaray Karayolu’nda yaşanmıştı.

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İklim değişikliği kum fırtınasına neden oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Eylül 2020 tarihinde saat 22 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İklim değişikliği kum fırtınasına neden oldu haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Eylül 2020, Pazartesi
 • İmsak
  04:56
 • Güneş
  06:21
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:21
 • Akşam
  19:08
 • Yatsı
  20:28
Sayfa Başı