ANKARA HABERLERİ

İki teker üstünde 55 gün

Nursima ÖZONUR- Canberk ÖZTÜRK/DHA
03.07.2022 - 09:54 |Son Güncelleme :

Ankara’da yaşayan Okan Keleşoğlu, nakil bekleyen ikiz kardeşine böbreğini vererek yaşama tutunmasını sağladı. Organ bekleyenlere umut olmak için ‘Umuda Yürüyüş Derneği’ni kuran Keleşoğlu, nakil bekleyen bir hastayı temsil eden oyuncak ayısı Zeynep’i de yanına alarak motosikletiyle 55 günde 64 ili gezdi, düzenlenen söyleşilerde organ bağışının önemini anlattı.

Nursima ÖZONUR- Canberk ÖZTÜRK/DHA

Ticaretle uğraşan Okan Keleşoğlu (34), bir yıl önce akut böbrek hastalığı gelişen ve böbrekleri bir hafta içinde iflas eden ikizi Gökhan Keleşoğlu'na böbreğini vererek, yaşama tutunmasını sağladı. Okan Keleşoğlu, ölümle burun buruna gelen kardeşinin nakil operasyonunun ardından sağlığına kavuşmasıyla organ bağışının ne kadar önemli olduğunu yaşayarak gördü. Kardeşi Irak'ta bir firmada çalışan Okan Keleşoğlu, tüm nakil bekleyen hastalara umut olmak için geçen yıl aralık ayında arkadaşlarıyla beraber, ‘Umuda Yürüyüş Derneği’ni kurdu.

İki teker üstünde 55 gün

‘YAŞATMAK İÇİN SÜR’ TURU

Keleşoğlu, organ naklinin önemine dikkat çekmek için organ nakli bekleyen bir hastayı temsil eden ‘Zeynep’ adını verdiği oyuncak ayısını da yanına alarak motosikletiyle Türkiye turuna çıktı. 55 günde 64 il gezerek 16 bin 137 kilometre yol kateden Keşeloğlu, 'yaşatmak için sür' adını verdiği Türkiye turunda gittiği her ilde valilik ve il sağlık müdürlüklerinin düzenlediği sempozyum ve sunumlara katılarak, kendi hikâyesini anlattı ve organ bağışının önemine dikkat çekti.

BAŞLADIĞIM YERDE BİTİRDİM

Okan Keleşoğlu 55 gün süren motosikletli gezisini, yolculuğu başlattığı Ankara Anıtpark'ta tamamladı. Kahramankazan’da motosikletli arkadaşlarının karşıladığı Keleşoğlu, şunları söyledi: “İkiz kardeşim Gökhan Keleşoğlu’nun bir hafta içinde böbrekleri iflas etti ve kardeşime böbreğimi verdim. Biz şanslı olan kesimdeydik çünkü hemen donör oldum ve nakli süreci 10 gün içinde tamamlandı. Ancak bu süre çok zordu. Buna dikkat çekmek için 'Umuda Yürüyüş Derneği'ni kurdum. Organ bekleyen arkadaşların ne kadar zorluklarla karşılaştığını gördüm. Derneğin ilk projesi organ bağışına farkındalık oluşturmak adına Türkiye turu oldu. Organ nakli ve bağışı farkındalığını tüm toplum ve insanlığa yaymak amacıyla yola çıktım. Ankara Anıtpark’ta başlayan umuda sürüş ile Karadeniz ve doğu illerine gittim. Hatay’dan devam ederek yine başladığım yerde bitirdim. Gittiğim illerde organ bağışı farkındalığının ne kadar önemli olduğunu, sempozyum ve sunumlara katılarak anlattım.”

MOTOSİKLET ÜSTÜNE MESAJ

Yolculuğa sembolik olarak organ bağışı bekleyen 1.5 metre boyundaki oyuncak ayı 'Zeynep' ile çıktığını söyleyen Keleşoğlu, “Zeynep yolculuk başında kulak nakli oldu. Yolculuğun 40’ıncı gününde de Zeynep’e kalp nakli yapıldı. Organ nakli ile yeniden hayata dönen Zeynep örgülü mor saçları ve tacıyla organ naklinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Gittiğim illerde insanlar Zeynep’i merak ediyorlardı. Onların ilgisini çektik. Organ naklinin önemini aşıladığımız kişiler motosikletin üzerine sayısız mesaj yazdı. Bunların hepsi bende birer anı olarak kalacak. Yaşam projelerimiz bu şekilde devam edecek” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İki teker üstünde 55 gün haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Ağustos 2022, Perşembe
 • İmsak
  04:13
 • Güneş
  05:49
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:48
 • Akşam
  19:59
 • Yatsı
  21:29
Sayfa Başı