Güneş enerjili çevreci araçlar

Güncelleme Tarihi:

Güneş enerjili çevreci araçlar
Oluşturulma Tarihi: Ekim 31, 2022 15:01

ASKİ, sağlıklı ve temiz içme suyuna ulaşmak için yapılan dezenfekte işlemlerinde gerekli olan enerjiyi bundan böyle güneş panelleriyle sağlayacak. Çevre dostu uygulama ile enerji tasarrufu da yapılacak.

Haberin Devamı

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, kentin uzak mahalle ve köylerindeki içme suyu depolarını dezenfekte ettiği araçlarında güneş enerjisinden faydalanacak. Sudaki dezenfeksiyon işlemleri için kullanılan ve benzinle çalışan jeneratör araçlarını güneş enerji panelleriyle donatan ASKİ hem çevreye zarar vermeyecek hem de enerji tasarrufu yapacak.ASKİ İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisleri’ndeki araçları ve çalışma sistemlerini inceleyen ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Günümüzde tüm dünya ülkelerinin ortak sorunu artık enerji temini. Tabi bu enerjinin sürdürülebilir ve yenilenebilir olması da ayrı bir önem taşıyor. Biz de bu anlamda İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde, dezenfeksiyon malzemelerinin nakliyesi için kullandığımız araçların üzerine güneş panelleri koyarak daha önce jeneratörlerde kullandığımız yakıt ve bakım onarım masraflarını gidermek adına bir proje gerçekleştirdik” dedi.

Haberin Devamı

Güneş enerjili çevreci araçlar

ÇATILARDA DA UYGULANACAK

Öztürk, Ankara’da yaklaşık bin 64 noktada bu dezenfeksiyon işlemini gerçekleştirdiklerinin de altını çizerek, şöyle konuştu:
“Yenilenebilir, sürdürülebilir olması anlamında da güneş enerjisi çok önemli. Biz de gerek araçlarımızda olsun, gerek arıtma tesislerimizin çatılarında bulabildiğimiz açık alanlarda olsun bu sistemi uygulayarak hem çevre dostu olma hem de enerji tasarrufu anlamında güzel bir hareketin öncülüğünü yapacağız.”

KIRSAL İÇİN FAYDALI

Güneş enerji panelleri sayesinde dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirecek araçların özellikle kırsal bölgelerde bulunan su depolarında büyük fayda sağlayacağını ifade eden Erdoğan Öztürk, “Genelde kırsalda bulunan su depolarımızın ulaşılmaz veya çok üst kotlarda olduğu düşünüldüğünde bu sistemin nasıl bir pratiklik oluşturacağını da görüyoruz. Enerjinin olmadığı, ulaşımın çok zor olduğu yerlerde ciddi kolaylıklar sağlayacak bize” dedi.

Güneş enerjili çevreci araçlar

Haberin Devamı

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Sodyum Hipoklorit kimyasalı ile sağlanan içme/kullanma sularının dezenfeksiyon işlemleri, 12 bölgede aktif olarak görev yapan 12 kimyasal transfer araçları ile gerçekleştiriliyor. Tankerlerle bölge depolarına boşaltılan sıvı klor, araçlarda bulunan 400 litrelik transfer tanklarına alınarak, mahalle (köy) içme suyu depolarında bulunan klor tanklarına transfer ediliyor ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleştiriliyor.Daha önce halk sağlığı için büyük önem arz eden dezenfeksiyon işlemleri için benzinli jeneratör kullanılıyordu. Ancak jeneratörlerden istenilen performans ve verimin alınamaması, bakım-onarım masraflarının yüksek olması ve yakıt olarak benzin kullanılması risk oluşturuyordu. ASKİ, ‘Kimyasal Taşıma Araçlarına Temiz Enerji Olan Güneş Enerjili Transfer Sistemine Dönüştürülmesi’ sistemiyle enerjiden tassaruf sağlarken çevreyi de koruyacak.

BAKMADAN GEÇME!