ANKARA HABERLERİ

Gölbaşı Mezarlığı için acil çağrı

Hürriyet Haber
04.04.2020 - 10:23 |Son Güncelleme :

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi, MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, ABB’ye bağlı Gölbaşı Mezarlığı’nda, musalla taşı ve mescit olmamasını eleştirerek, “İnsanlar en acılı günlerinde namazı başka bir adreste kılıp, defin için başka bir adrese intikal etmek zorunda kalıyor” dedi.

Hürriyet Haber

Koronavirüs salgını nedeniyle mağduriyetin daha fazla olduğuna da dikkat çeken Ilıkan, mezarlıktaki eksikliklerin bir an önce giderilmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti: “Gölbaşı Mezarlığı’nda yakınlarını defnettirmek isteyen vatandaşlarımız 30 bin TL’yi ödemek zorunda. Ancak 30 bin TL ücret ödeyen vatandaşlarımız, defin işleminin dışında herhangi bir hizmet alamıyor. Ne cenaze namazı kılabilecekleri bir alan, ne de abdest alabilecekleri bir yer var. Sadece cenazelerin yıkandığı bir gasilhane ve derme çatma yapılmış bir konteyner tuvalet var. İnsanlar en acılı günlerinde namazı başka bir adreste kılıp, defin için başka bir adrese intikal etmek zorunda kalıyor. Ne Gölbaşı halkı ne de Başkentliler bunu hak etmiyor.”

Gölbaşı Mezarlığı için acil çağrı

ŞU SÜREÇTE MAĞDURİYET DAHA FAZLA

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında camilerde cenaze namazı kılınmadığını da hatırlatan Ilıkan, “Özellikle bu süreçte Gölbaşı Mezarlığı’ndaki dikkat çektiğimiz eksiklikler vatandaşlarımızı mağdur ediyor. Gölbaşı Mezarlığı’na, Karşıyaka Mezarlığı’nda olduğu gibi yaz-kış kullanılabilecek, üzeri açılıp kapanabilen, cenaze namazlarının kılınabileceği bir alanın yanı sıra, vakit namazlarının da kılınabileceği bir camii yapılmalı” ifadelerini kullandı. İHA

Gölbaşı Mezarlığı için acil çağrı

YÖNETMELİĞE UYGUN HALE GETİRİLMELİ

Ilıkan, Resmi Gazete’de yer alan ‘Mezarlık Yerlerinin İnşaası İle Cenaze Nakil Ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmeliği’nin 12. Maddesi’nde mezarlıklarda olması gereken şartların belirtildiğini ve ABB’nin Gölbaşı Mezarlığı’nı yönetmeliğe uygun haline getirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Gölbaşı Mezarlığı için acil çağrı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Nisan 2020 tarihinde saat 10 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gölbaşı Mezarlığı için acil çağrı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Nisan 2020, Cumartesi
 • İmsak
  04:54
 • Güneş
  06:21
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  16:32
 • Akşam
  19:23
 • Yatsı
  20:43
Sayfa Başı