Eymir’in kapağı açıldı kediler suda mahsur kaldı

Güncelleme Tarihi:

Eymir’in kapağı açıldı kediler suda mahsur kaldı
Oluşturulma Tarihi: Mart 13, 2011 00:00

Doğa ve Çevreyi Koruma Yaşatma Derneği’nin (DOĞÇEV) İmrahor Vadisi Mühye Köyü’ndeki hatıra ormanı ve kedi barınağını su bastı. Eymir Gölü’nün kapaklarının açılması ve kar yağışıyla artan su miktarı birleşince DOĞÇEV Ormanı’nın büyük bir kısmı sulara gömüldü ve barınaktaki 250 kedi 10 köpek ve iki eşek mahsur kaldı.

DOĞÇEV Kurucu Başkanı Behiye Eryılmaz, “Su seviyesinin yükselmesi nedeniyle Eymir Gölünün kapakları açıldı.

Barınağımızda yaşayan hayvanlarımız, personelimiz, onların kaldıkları tesisler ve ormanımız büyük bir tehlike altında kaldı. DSİ, ASKİ, Ankara İl Orman Müdürlüğü’ne başvurduk. Çevre Bakanlığı’ndan denetim için gelip rapor tutuldu ancak bugüne kadar hala bir sonuç alınamadı” diye konuştu.

Su baskınları artarak sürüyor

Çevre ve Orman Bakanlığı’nca yayımlanan ‘Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ne aykırı uygulamalar yapıldığını savunan Eryılmaz, şunları söyledi: “İmrahor dere yatağının, hafriyat atıklarıyla neredeyse tamamen kapanacak şekilde daralması sonucu, yağan yoğun yağışlar ve Eymir Gölü’nün kapaklarının bu çevrede yaşayanlara haber vermeden açılması sonucunda sık sık seli aratmayan su baskınları oluyor.”

Valilikten taşkın uyarısı

ANKARA Valiliği, kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdiği emir ile; “Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarından Pazar gününden itibaren sıcaklıkların artarak mevsim normallerinin üzerine çıkacağının anlaşılmasıyla karların erimesiyle oluşacak su taşkınlarının genel hayatı olumsuz olarak etkilememesi bakımından hazırlıkların ivedilikle gözden geçirilmesini” istedi.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!