ANKARA HABERLERİ

Bülbülün ömrü yollarda geçiyor

Ferhat DEMİRCAN/AA
06.05.2018 - 14:12 |Son Güncelleme :

Türk bilim insanları, ortalama 8 yıl ömre sahip 24 gram ağırlığındaki bir bülbülün düzenli biçimde 7 yıldır anavatanı Afrika’dan havalanıp, küçük kanatlarıyla binlerce kilometrelik çileli yolculuktan sonra Türkiye’ye geldiğini tespit etti.

Ferhat DEMİRCAN/AA

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Arzu Gürsoy Ergen, Eymir Kuş Halkalama İstasyonu’nda, ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Can Bilgin ve Orman ve Su İşleri uzmanı Burak Tatar’la birlikte halkalama çalışmaları yürüttüklerini aktardı. Dr. Ergen, halkalanan türler arasında söğüt bülbülü, karabaşlı ötleğen, ishakkuşu, halkalı sinekkapan, yalıçapkını, karatavuk, bülbül, benekli bülbül gibi türlerin bulunduğunu belirterek şunları kaydetti:

ÇİLELİ YOLCULUK

“Çalışmalarımız çerçevesinde ulaştığımız en önemli verilerden birisi de bülbüle yönelik oldu. Eymir Gölü’nde kurduğumuz ağlarla yakaladığımız bir bülbülün, 2011 yılında yine Eymir’de halkalandığını ve o tarihten günümüze kadar düzenli biçimde Orta Afrika’dan Türkiye’ye göç etmeyi başardığını tespit ettik. Ortalama 8 yıl ömre sahip bir bülbülün, düzenli biçimde 7 yıldır anavatanı Afrika’dan havalanıp, küçük kanatlarıyla binlerce kilometrelik çileli yolculuktan sonra Türkiye’ye gelmesi önemli bir tespit oldu.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bülbülün ömrü yollarda geçiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Mayıs 2018 tarihinde saat 14 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bülbülün ömrü yollarda geçiyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Şubat 2020, Salı
 • İmsak
  05:59
 • Güneş
  07:22
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  19:59
Sayfa Başı