ANKARA HABERLERİ

Bebeklerinizi haftada bir yıkayın

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
09.07.2020 - 13:41 |Son Güncelleme :

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Demet Can, bir bebeğe haftada bir kereden fazla banyo yaptırmanın egzama riskini iki katına çıkardığını söyledi. Can Hürriyet’e şunları söyledi:

Bebeklerinizi haftada bir yıkayın
Meltem ÖZGENÇ / ANKARA

SIK BANYO EGZAMAYA NEDEN OLUYOR

“Cildimiz adeta bir kale duvarı gibi vücudumuzu dış ortamdan koruyor buna ‘cildin bariyer görevi’ deniyor. İşte bilhassa cildi bizlere göre çok daha hassas olan bebeklere haftada birden fazla banyo yaptırılırsa ‘cildin bariyeri görevi’ bozuluyor. Araştırmalar ‘daha fazla banyonun, daha fazla ciltte su kaybı demek’ olduğunu söylüyor. Cildin çok kuru olması kaşıntıyı artırarak egzamaya yol açıyor.

SADECE SU İLE YIKAYIN

Bu yıl ilk kez dijital olarak yapılan Avrupa Alerji Akademisi ve Klinik İmmünoloji 2020 Kongresi’nde banyo, cilt bariyer görevi ve egzama arasındaki bağlantıları araştıran bir çalışmanın sonuçlarını sunuldu. İngiltere ve Galler’deki bebeklerin ebeveynlerine anket uygulandı, nemlendirici, şampuan, sabun, köpük banyosu, banyo yağı ve bebek mendili kullanımı, banyo sıklığı ve bebeğin cildinin kuruluğu dair sorular soruldu. Bebekler, yaşamlarının 3. ve 12. aylarında değerlendirildi. Haftada bir kereden fazla yıkanmış bebeklerde egzama riski daha az yıkanmış olanlara göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Belki de bebeklerimizin banyo sayısını önümüzdeki sıcak yaz günlerinde azaltamasak da şampuan kullanmadan sadece su ile banyo yapmayı tercih edebiliriz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bebeklerinizi haftada bir yıkayın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Temmuz 2020 tarihinde saat 13 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bebeklerinizi haftada bir yıkayın haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Temmuz 2020, Perşembe
 • İmsak
  03:29
 • Güneş
  05:21
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:56
 • Akşam
  20:26
 • Yatsı
  22:10
Sayfa Başı