ANKARA HABERLERİ

Başkenti layık olduğu yere ortak akılla çıkarmalıyız

Hürriyet Haber
08.10.2020 - 23:24 |Son Güncelleme :

Kent Araştırmaları Kongresi’nin beşincisi, ‘Kentleşme ve Yaşam Kalitesi’ temasıyla, video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Hürriyet Haber

Kentlerdeki yaşam kalitesine etki eden faktörlerin çok boyutlu ele alındığı kongreye katılan Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, kent kimliğinin giderek tanımsızlaştığı ve yitirilmeye başlandığı uyarısında bulunarak, “Kentin kalbi sayılabilecek Ulus, Kızılay gibi bölgeleri kendi kaderine terk edip, oluşturulan sahte cazibe bölgelerini, bu bölgelerde oluşan geçici zenginlikleri gözden geçirmek zorundayız” dedi. Mustafa Kemal Atatürk’ün, dönemin koşulları içerisinde bozkır kasabası denilebilecek bir bölgeden, modern bir kent yarattığını ifade eden Yılmaz, şu açıklamalarda bulundu:

İŞBİRLİĞİ YAPMALIYIZ

“Cumhuriyet sonrası Ankara’da meydanlar, sokaklar, sanat ve kültür mekânları modern bir kent kurgusuna uygun olarak biçimlendirildi. Bugünün Ankara’sında ise yaşam kalitesinin temel göstergeleri olan nitelikli fiziki çevre ve altyapı ile sosyal ve kültürel yapılar kent içinde dengesiz bir dağılım sergiliyor. Başkentliler olarak, Başkent’e gönül verenler olarak, gelecek nesiller için işbirliği yapmalıyız. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi ve kültürel çok sayıda mirasın sahibi bir kent olarak, şimdi bu mirasa sahip çıkıp, varımızla yoğumuzla çalışıp başkentimizi layık olduğu yere ‘ortak akılla’ çıkarmak zorundayız.”

Başkenti layık olduğu yere ortak akılla çıkarmalıyız

ÇEVRİM İÇİ KONGRE

Kongre, Kent Araştırmaları Enstitüsü, İdeal Kent Dergisi, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Ankara Kent Konseyi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi iş birliği ile önceki gün başlayan kongre, bugün sona erecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Başkenti layık olduğu yere ortak akılla çıkarmalıyız hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2020 tarihinde saat 23 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkenti layık olduğu yere ortak akılla çıkarmalıyız haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Ekim 2020, Salı
 • İmsak
  05:27
 • Güneş
  06:50
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:47
 • Akşam
  18:20
 • Yatsı
  19:37
Sayfa Başı