ANKARA HABERLERİ

Babasının kızı

Vuslat AY- Oğuzhan DEMİR/DHA
23.10.2021 - 00:20 |Son Güncelleme :

22 yaşındaki itfaiyeci Esma Bekkaya, komuta merkezinde gelen yangın ihbarlarını cevaplayıp, babasının da içinde bulunduğu ekipleri göreve sevk ediyor. Geçen yıl göreve başlayan Bekkaya, “Ben babamın cesaretinden yola çıktım onun izinde ilerliyorum” diyor.

Vuslat AY- Oğuzhan DEMİR/DHA

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda 27 yıllık itfaiyeci Ali Bekkaya (57), lise ve üniversitede İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü okuyarak, kendisi gibi itfaiyeci olan kızı Esma Bekkaya (22) ile birlikte görev yapıyor. Geçen yıl göreve başlayan ve komuta merkezinde gelen yangın ihbarlarını cevaplayıp, babasının da içinde bulunduğu ekipleri göreve sevk eden Bekkaya, bir yandan da yangın müdahale tatbikatlarına katılıyor. Esma Bekkaya, babasının kahramanlık hikayelerini dinleyerek büyüdüğünü belirterek “İlerleyen zamanlarda inşallah ben de yangın söndürüp, babamla omuz omuza çalışmak isterim. Onun deneyimlerinden faydalanıyorum. Onunla birlikte tatbikatlar yapıyoruz. Arkamda babamın olduğunu bilerek çalışmak bana güç veriyor. Daha bir özgüvenle çalışma fırsatı buluyorum. Burada itfaiyeci arkadaşlarımızla kullandığımız bir söz var; ‘İtfaiyecilik cesur yüreklerin sevdasıdır’ diye. Ben babamın cesaretinden yola çıktım onun izinde ilerliyorum” dedi.

Babasının kızı

SINIFLANDIRMAK BİZLERİ AYRIŞTIRIYOR

“Kadın istediği işi yapabilir yeter ki hayal etsinler” diyen Esma Bekkaya, “‘Kadın işi- erkek işi’ diye sınıflandırmak sadece bizleri ayrıştırıyor. Ben burada babamla birlikte erkek mesleği denilen işi yapıyorum. Her kadın istediği işi yapabilir. Sadece inanmaları yeterli. Hayal ettiğiniz her şeyi gerçekleştirebilirsiniz. Kadın isterse her işi başarabilir önemli olan hayal etmeleri”ifadelerini kullandı.

BURASI BİZİM İKİNCİ EVİMİZ

ALİ Bekkaya ise kızıyla meslektaş olmaktan gurur duyduğunu dile getirerek, emekliliğinin yaklaşmasın karşınçocuğuyla çalışmaya devam etmek istediğini söyledi. Ali Bekkaya, “Gerçekten kutsal bir meslek. Kızım küçüklüğünden beri kardeşiyle beraber yanıma gelir giderlerdi. Burayı çok severdi. Gözünü burada açtı. Bana ‘Ben itfaiyecilik okuyacağım, itfaiyeci olacağım’ dedi. Sınavlara girdi, başarı gösterdi. 112’de bizi yönlendiriyor, telefonlara bakıyor. Ben de hem atölyedeyim hem de yangınlara gidiyorum. Burası bizim ikinci evimiz gibi oldu” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Babasının kızı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2021 tarihinde saat 00 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Babasının kızı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:16
 • Güneş
  07:45
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı