ANKARA HABERLERİ

ATO Başkanı Baran'dan ‘tasarruf’ çağrısı

Hürriyet Haber
15.10.2021 - 16:53 |Son Güncelleme :

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, iklim değişikliğinin getirdiği sorunlar ve enerji krizi nedeniyle dünya genelinde sıkıntılar yaşanmaya başlandığını belirterek, “Kapımıza dayanan enerji ve iklim krizi karşısında israfı önleyelim” ifadesini kullandı.

Hürriyet Haber

İklim değişikliği etkisiyle su ve rüzgâr kaynaklı enerji üretiminin azaldığı yaz döneminin ardından enerji krizinin, Avrupa ülkeleri ve Çin başta olmak üzere birçok ülke ve sektörü tehdit ettiğini belirten Baran, bu gelişmelerin sonuçlarının Türkiye'de de görülmeye başlandığını vurguladı. Koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkileyen sıkıntılı sürecinin ardından ‘enerji ve iklim krizi’ ile karşı karşıya kalındığına değinen Baran, şu değerlendirmelerde bulundu: “Sadece Türkiye’de değil dünyada bolluk dönemi sona eriyor. Isınma ve üretimde kullandığımız doğal gazı Rusya başta olmak üzere İran, Azerbaycan gibi ülkelerden ithal ediyoruz. Kullandığımız elektriğin yaklaşık yüzde 25'ini doğalgaz kullandığımız santrallerle üretiyoruz. Gelişmiş ülkelerin doğalgaz temini konusunda sıkıntı yaşadığı ve fiyatların yüksek düzeyde arttığı bu süreçte benzer sıkıntılara maruz kalmamak için hem doğal gaz hem de elektrik tüketiminde azami ölçüde tasarrufa yönelmemiz gerekiyor. Hemen hemen tüm tarım ürünlerinde maliyet arttı ve gıda üretimi aksadı. Su kaynaklarımız da kuraklık nedeniyle azalıyor. Enerji, gıda ve su tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirip israf etmeden, azami şekilde tasarruf edecek yeni alışkanlıklar kazanmamız gerekiyor. Yaşam kaynaklarımızı gelecek nesillere de aktarabilmek bizim en büyük insanlık görevimizdir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ATO Başkanı Baran'dan ‘tasarruf’ çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ekim 2021 tarihinde saat 16 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ATO Başkanı Baran'dan ‘tasarruf’ çağrısı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:21
 • Güneş
  07:50
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı