Ankara'dan Kuzey Kafkasya’ya karayolu alternatifi

Güncelleme Tarihi:

Ankaradan Kuzey Kafkasya’ya karayolu alternatifi
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 02, 2014 01:42

Türkiye’ye 2 bin kilometre uzaklıktaki Kuzey Kafkasya’ya toplu ulaşımı sağlayan tek seçenek olan havayoluna, karayolu rakibi çıktı. Otobüs seferinin bilet fiyatları, 80-125 dolar arasında değişiyor.

Haberin Devamı

Türkiye’den Kuzey Kafkasya’ya yıllardır havayolu ile sağlanan ulaşım, ilk kez otobüslerle de sağlanmaya başladı. Kuzey Kafkasya’ya yönelik havayolu ulaşımında rekabet olmaması, uçuşların düzensiz ve pahalı olması nedeniyle alternatif olan otobüs ulaşımı vatandaşların da tercihi oldu. 23 Nisan’da ilk seferini gerçekleştiren Öz Nuhoğlu Seyehat Turizm Şirketi, her çarşamba Kayseri, İstanbul ve Ankara’dan Kuzey Kafkasya’nın Vladikafkas, Nalçhik, Çerkesk ve Maykop şehirlerine yolcu götürecek.
“Kafdağı’nın arkası ulaşılmaz değil” sloganıyla seferlerine başlayan firmanın yetkilileri Mustafa Nuhoğlu ve Suat Şirin Kuzey Kafkasya seferleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

80-125 DOLAR ARASI

“Türkiye’den Kuzey Kafkasya’ya karayolu ile toplu ulaşım malesef yoktu. Var olan hava ulaşımında ise uçak biletlerinin pahalı oluşu, direkt uçuşların olmaması ve göndermek istedikleri en küçük bir zarfın bile ulaştırılamaması gibi nedenlerle binlerce insan bu konuda mağdur oluyordu. Bizde bu olumsuzlukları bir nebze olsun giderebilmek, bölgeye giren ilk firma olmak, prestij kazanmak ve şirket olarak yıllık kar marjımızı yükseltmek için bu yola çıktık. Uçaklarla Kuzey Kafkasya’ya tek yön bilet fiyatı ortalama 200 dolar ve üzerindeyken biz İstanbul-Kayseri ve Ankara’dan Viladikafkas’a 80 dolar, Nalçik’e 100 dolar ve Maykop’a 125 dolar olarak bilet fiyatlarını belirledik.

Haberin Devamı

SEFERLER HER ÇARŞAMBA

Seferlerimiz şuan ilk etapta İstanbul ve Kayseri merkezli olacak, İstanbul’dan kalkan aracımız Ankara’ya da uğrayarak buradan yolcularımızı alacak. Talepler doğrultusunda bu seferlerin sayısını artırmak hedeflerimiz arasındadır. Sefer güzergahımız ise şöyle olacak; otobüslerimiz her çarşamba saat 16.00’da İstanbul Aksaray yazıhanemizden kalkıp İzmit-Sakarya-Bolu-üzerinden geçip Ankara dan 23.00’da hareket edecek. Aracımız Çorum-Samsun-Ordu-Trabzon-Rize güzergahını takip ederek Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a giriş yapacak. Buradan yaklaşık 500 kilometrelik bir seyahat sonrası LARS Sınır Kapası’na yetişecek. Buradan da 120 kilometre sonrası Nalçik şehri. Toplamda bin 970 kilometre yol yapacak ve bu yolu 26-27 saatte geçmeyi planlıyoruz. Nalçik’ten yaklaşık 400 kilometre sonra Maykop’a varılıyor. Nalçhik-Maykop arası mesafeyi de 6 saat sürüyor. Türkiye’de Maykop için 2 bin 370 kilometrelik mesafeyi ortalama 32 saatte almayı planlıyoruz.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!