ANKARA HABERLERİ

Ankara’daki Somali

Zuhal DEMİRCİ/AA
13.04.2021 - 00:16 |Son Güncelleme :

Ankara'da yaşayan Somalililerin sayısının artmasını fırsata çeviren çok sayıda Somalili girişimci, açtıkları kendi kültürlerinden izler taşıyan lokanta, kafe, berber, kuaför ve marketlerle kente değer katıyor.

Zuhal DEMİRCİ/AA

Somali mutfağına ait yöresel lezzetin bir arada bulunduğu Somali restoranları, Somaliler başta olmak üzere Afrikalı ve Türk müşterilerden büyük ilgi görüyor. Restoranlar Somali'ye özgü iç mekân tasarımıyla da dikkat çekiyor. Restoran işletmecisi Muhammed İsse Abdullah, “Biz güzel Türkiye'mize hem renk hem de bir değer katmak istiyoruz. Bulunduğumuz ülkeye hem ayak uydurmak hem de ekonomik açıdan katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Ankara’daki Somali

TÜRKLER DE GELİYOR

Afrika'ya özgü saç modelleri yapan erkek ve kadın kuaför salonları da başkentteki Somaliler arasında oldukça revaçta. Afro Kuaför'ün sahibi Hamza Mahmud Muhammed, yaklaşık 3 ay önce de kadınlar için kuaför salonu açtıklarını ve oraya Türk müşterilerin de geldiğini anlattı. Muhammed, "Türkiye'yi seviyoruz. Türkiye’yle kardeşiz” ifadesini kullandı.

AYRIMCILIK GÖRMEDİM

Türkçe bilmeyen Somalililerin market alışverişinde dil bariyerine takıldığını göz önünde bulunduran Somalili girişimciler, başkentin ilk Somali süpermarketini Mart 2020’de açtı. Üniversiteyi Türkiye’de okuyan Yahya Hasan Abdi, müşterilerinin yüzde 90’ını Somalililerin, geri kalanını ise Türklerin oluşturduğunu belirtti. Abdi, “8 yıldır Türkiye’deyim, hiçbir ayrımcılık görmedim” diyor. Kızılay'da esnaflık yapan Serhat Topuzoğlu, Somalili komşularına dair izlenimlerini “Somalili esnaflarla aramız gayet iyi. Sokağımıza renk getirdiler. Mutluyuz, bir sıkıntımız yok” şeklinde konuştu.

Ankara’daki Somali

Yaşadığı İngiltere’den Ankara’ya gelen Somalili Rahma, Kızılay’da Somalililere özgü kadın kıyafetleri ve kozmetik ürünler satıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara’daki Somali hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2021 tarihinde saat 00 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara’daki Somali haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mayıs 2021, Cuma
 • İmsak
  03:56
 • Güneş
  05:35
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:56
 • Yatsı
  21:28
Sayfa Başı