Altındağlı pizza ustaları

Güncelleme Tarihi:

Altındağlı pizza ustaları
Oluşturulma Tarihi: Mart 18, 2015 02:21

Avrupa Birliği destekli ‘Bir Çocuğun Sanat ve Bilim Yoluyla 20. Yüzyıla Yolculuğu’ konulu Hayatboyu Öğrenme Programı Comenius Çok Taraflı Okul Ortaklığı Projesi’nin son ayağı Altındağ’daki Örnek Atıfbey Ortaokulu’nda gerçekleşti.

Haberin Devamı

Koordinatörlüğünü Fransa’nın yürüttüğü proje kapsamında Fransa, İtalya, Polonya ve İngiltere’den gelen koordinatör öğretmenlere, öğrencilerin hazırladığı seymen ve yöresel dans gösterileri sunuldu. Altındağı İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Eranıl, Okul Müdürü Adem Karahan ve çok sayıda velinin katıldığı programın ardından sınıflara dağılan öğrenciler, koordinatör öğretmenlerden Fransa, İtalya, Polonya ve İngiletere mutfağına ait yemeklerin yapımını öğrendi. Dört ayrı sınıfta verilen yemek derslerinde öğrenciler, öğretmenler eşliğinde; İtalyan pizzası, İngiliz çayı, Polonya’ya ait ‘Bigos’ adlı geleneksel yemek ve Fransız mezeleri hazırladı.

HEM YAPTILAR HEM YEDİLER

İtalyan öğretmenlerle birlikte hamurun üzerine malzemleri koyan öğrenciler, hazırladıkları pizzayı öğretmenleriyle birlikte yedi. 6/A sınıfı öğrencisi Gökhan Kartal, “İlk defa İtalyan pizzası yedim. Tarifini de yapmasını da öğrendik. Bundan sonra artık kendi pizzamızı yapabileceğiz” dedi. Proje kapsamında geçen sene düzenlene Fransa ve İngiltere gezilerine katılan mezun öğrencilerden Hüseyin Yakar ise, “Diğer ülkelerin kültürlerini öğrenme şansı bulduk. İlk defa uçağa bindik ve İngilizce konuştuk. Bugün de Türk kültürünü onlara aktarmak için okulumu ziyarete geldim” diye konuştu.

Haberin Devamı

FARKLILIKLARI ÖĞRENDİK

Çocukların hazırladıkları yemeklerin tadına bakan ve misafir öğretmenlerle birlikte proje hakkında değerlendirmelerde bulunan Örnek Atıfbey Ortaokulu Müdürü Adem Karahan, şöyle konuştu:
“Proje, sayesinde kültürlerin ortak ve farklı yönlerini gözlemleyebildi. Birbirlerine kilometrelerce uzakta olan bu ülkelerin birere ferdi olarak birbirmizi sevmenin ne kadar kolay olduğunu öğrendik. Öğrencilerimizin mutlululuğu, bizleri de mutlu ediyor.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!