ANKARA HABERLERİ

AHOK’tan da zam talebi

Hürriyet Haber
16.09.2020 - 00:45 |Son Güncelleme :

Ankara Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (AHOK), Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden (ABB) ulaşım ücretlerine zam talebinde bulundu.

Hürriyet Haber

Dün yazılı açıklama yapan Birlik Başkanı Kurtuluş Kara, tam bilet ücretinin 5, öğrencinin 3, aktarma ücretinin ise 2.5 TL olarak belirlenmesini istedi. Açıklamada özetle şu ifadeler yer aldı: “30 yılı aşkın süredir, Ankara kent merkezi ve çevre ilçelerimizden, özel halk otobüslerimizle, Ankaralı vatandaşlarımıza vermeye devam ettiğimiz ulaşım hizmetlerimiz, pandemi sürecinin vermiş olduğu ekonomik sıkıntılar sebebiyle, devam ettirilemez duruma gelmiştir. Ulaşım bilet fiyatlarına uzun zamandır yapılmayan fiyat dengelemesi, 1 Eylül 2019 tarihinde son olarak kısmi olarak yapılmıştır. Bu tarihte, 15 Ocak 2017 tarihinden beri uygulanan tam bilet ücreti 2.5 TL’den, 3.25 TL’ye yükseltilmiştir. 4 Şubat 2016 tarihinden bu yana uygulanan öğrenci bilet ücreti olan 1.75 TL’de değişiklik yapılmamıştır.

SEKTÖRÜ YOK EDİYOR

Hiçbir ekonomide yeri olmayan ‘ücretsiz’ ulaşım hizmeti, sektörümüzün yok olmasına sebep olmaktadır. Mevcut ücretsiz ve indirimli yolcu haklarının aynı şartlarda devam ettirilmesi halinde, Ankara merkezde hizmet veren özel halk otobüslerinde uygulanacak bilet fiyatlarının; tam bilet 5 TL, öğrenci bilet 3 TL, aktarma 2.5 TL olarak belirlenmesini, Ankara çevre ilçelerde hizmet veren özel halk otobüslerinde uygulanacak bilet fiyatlarının; güzergah, kilometre ve yolcu yoğunluğu kriterleri detaylı olarak belirlenerek yüzde 40 oranında arttırılmasını talep etmekteyiz. Mevcut maliyet artışlarımızın karşılığında, ulaşım ücretlerine artış yapılmaması yönünde alınacak kararlarda, ABB tarafından mutlak suretle gelir desteği ödemesi sürecinin başlatılması gerekmektedir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden AHOK’tan da zam talebi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Eylül 2020 tarihinde saat 00 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AHOK’tan da zam talebi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Eylül 2020, Çarşamba
 • İmsak
  04:59
 • Güneş
  06:24
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  16:18
 • Akşam
  19:03
 • Yatsı
  20:23
Sayfa Başı