ANKARA HABERLERİ

3 kuşak süren arazi davası

Doğahan GİRİTLİOĞLU
26.03.2018 - 14:39 |Son Güncelleme :

Gölbaşı’na bağlı Hacımuratlı Mahallesi’nde 3 bin 550 dönümlük alanın tapuya tescili için açılan kadastro davası, 61 yıldır sürüyor. 1957’de başlayan dava sürecinde, yaşamını yitiren hak sahiplerinin paylarını ailelerine devretmesiyle mirasçıların sayısı 500’ü aştı. Onlarca hakim ve avukatın değiştiği dava, yarın Gölbaşı Kadastro Mahkemesi’nde yeniden görülecek.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Gölbaşı’nda 1957 yılında açılan ‘Kadastro Tespitine İtiraz’ davası, 61 yıldır karara bağlanamadı. İlçeye bağlı Hacımuratlı Mahallesi’nde halk arasında ‘Kadıçayırı’ olarak bilinen bölgedeki 3 bin 550 dönümlük arazide 358 mirasçının hak iddiası bulunuyor. Yarım asrı aşkın süredir hak sahibi ve itiraz edenler arasında geçen dava sürecinde bazı parseller hazineye bırakılırken, ölen mirasçıların haklarını ailelerine devretmesiyle pay sahiplerinin sayısı 500’ün üzerine çıktı. Yıllardır farklı mahkemelerde onlarca hakim tarafından görülen davada son karar 2010’da Gölbaşı Kadastro Mahkemesi tarafından verildi. Ancak mahkemenin verdiği ‘Parsellerin muris(miras bırakan kişi) Hacı Mustafa’nın mirasçılarına verilmesi’ kararına yeniden itiraz yapılınca süreç başa sardı. Mirasçılar şimdi de paylarına düşen araziye ve tapularına kavuşmak için 28 Mart’ta Gölbaşı Kadastro Mahkemesi’nde görülecek davanın sonucunu bekleyecek.

3 kuşak süren arazi davası

GÖLBAŞI’NDAN ÇANKAYA’YA GEÇTİ

Yarım asrı geçen arazi tespit davasının başlangıcında, dönemin Haymana’ya bağlı olan Hacımurtalı köyünde yapılan kadastro uygulama çalışmaları sonucu taşınmazların tespitine itiraz edildi. İtiraz sonucunda tutanaklar Kadastro Müdürlüğü tarafından Haymana Gezici Arazi Kadastro Mahkemesi’ne devredildi. Dava açıldıktan sonra arazilerin bulunduğu alan Çankaya sınırlarına geçince, dava dosyaları yetkisizlik kararıyla Çankaya Kadastro Mahkemesi’ne devredildi.

FARKLI MAHKEMELERDE GÖRÜŞÜLDÜ

1996’da Gölbaşı Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gelen dosya, ilk celsede dava niteliği gerekçe gösterilerek Gölbaşı Kadastro Mahkemesi’ne devredildi. Ancak taraf çokluğu nedeniyle mahkeme uzun süre tebligat yapamadı. 1996’dan itibaren Gölbaşı Mahkemesi dava dosyalarını ve parselleri incelemeye başladı. Davanın açıldığı 1957’den itibaren Gölbaşı Mahkemesi’ne gelmesi için aradan 40 yıl geçti, bu süreçte yetkisizlik ve görevsizlik kararları da verildi.

SON KARARA YENİDEN İTİRAZ GELDİ

2010’da bilirkişi raporu ile davanın sonuca bağlanması için büyük bir adım atıldı. Gölbaşı Sulh Hukuk Mahkemesi dava kararını ‘Parseller, muris Hacı Mustafa’nın mirasçılarına verilecek’ şeklinde açıkladı. Ancak 358 mirasçının sevinç gözyaşlarıyla takip ettiği mahkeme kararına yeniden itiraz yapılınca dava süreci başa sardı. Mirasçılar şimdi 28 Mart’ta Gölbaşı Kadastro Mahkemesi’nde görüşülecek davanın sonucunu bekliyor.

İLK DAVACI HAYATINI KAYBETTİ

61’inci yılına giren dava sürecinin ilk başvurusunu yapan hak sahibinin hayatını kaybettiği biliniyor. 2010 yılında verilen kararın bozulma nedeninin ise aynı aile içerisindeki pay sahiplerinin itirazından kaynaklandığı öğrenildi.

3 kuşak süren arazi davası

Yaser Atak ve ailesi de dedelerinden miras kaldığını iddia ettikleri araziye ve tapularına kavuşmak için senelerdir davanın sonuçlanmasını bekliyor. Dava sürecini dedelerinin başlattığını belirten Atak, “Arsalar değil ama bu dava babadan oğula miras kalıyor” diyor.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 3 kuşak süren arazi davası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2018 tarihinde saat 14 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 3 kuşak süren arazi davası haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Kasım 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:47
 • Güneş
  07:12
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı