ADANA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Türktekin: Cinsiyet eşitliğinin fiilen sağlanmasını istiyoruz

DHA
16.02.2021 - 14:37 |Son Güncelleme :
DHA

Türktekin: Cinsiyet eşitliğinin fiilen sağlanmasını istiyoruz

ADANA, (DHA)- TÜRK Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şubesi Başkanı Av. Meryem Türktekin, Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilişinin 95’inci yıl dönümünde, kadın sorunlarının ve kadına yönelik şiddetin son bulmasını ve cinsiyet eşitliğinin fiilen sağlanmasını istediklerini söyledi.
Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şubesi Başkanı Meryem Türktekin’in, Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilişinin 95’inci yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kadınların, onuruyla yaşamasının güvencesi olan medeni kanunun ile Türk kadınlarının, yasalar karşısında erkeklerle eşit hale geldiğini söyledi. 17 Şubat 1926 tarihli medeni kanunun, 2002 yılında kabul edilen Yeni Medeni Kanuna da ışık tuttuğuna dikkat çeken Türktekin, “Aile reisinin koca olduğu hükmü değiştirilerek, ‘evlilik birliğini eşler beraber yönetir’ hükmü getirilmiştir. Yeni Medeni Kanun ile birlikte evin ve çocukların geçiminin sadece kocaya değil, kadına da ait olduğu, kadının evlilik birliğini temsil hakkı, eşlerin oturabilecekleri evi birlikte seçmeleri, kadının çalışacağı işi kendi başına seçmesi gibi birçok düzenleme getirilmiştir” dedi.
Anayasanın 2’nci ve 10’uncu maddelerine dayanarak, halen eşitsizliğe maruz kalan ve haklarını kullanamayan kadınlar adına destek beklediklerini belirten Türktekin, “Toplumda yasaya uygun olmayan davranışların ve alışkanlıkların değişmesi için alınması gereken tedbirlerin alınmasını, kadın sorunlarının ve kadına yönelik şiddetin sebeplerinin araştırılarak çözümü yönünde etkin kamu politikaları oluşturulmasını ve cinsiyet eşitliğinin fiilen sağlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Türktekin: Cinsiyet eşitliğinin fiilen sağlanmasını istiyoruz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Şubat 2021 tarihinde saat 14 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türktekin: Cinsiyet eşitliğinin fiilen sağlanmasını istiyoruz haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2021, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Güneş
  07:09
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  16:04
 • Akşam
  18:34
 • Yatsı
  19:49
Sayfa Başı