ADANA HABERLERİÇUKUROVA HABERLERİ

"Adana'ya Yerleşen Türkistanlılar, Özbekler" konuşuldu

dha
22.10.2018 - 11:42 |Son Güncelleme :

ADANA’da Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi (ÇÜTAM) Kültür Evinin bu hafta ki konuğu Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Dili Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahittin Tolkun oldu. Prof. Dr. Tolkun Adanaya Yerleşen Türkistanlılar: Özbekler başlıklı konuyu ÇÜTAM katılımcılarıyla paylaştı.

dha



Sunumuna Özbek adıyla ilgili çeşitli bilgiler vererek başlayan Prof. Dr. Tolkun, 15. yüzyıl sonlarında Deşt-i Kıpçakın doğusunun Özbeklerin Memleketi ahalisinin ise Özbekler olarak adlandırıldığını belirtti. Türkiye'de yaşayan Türkistanlıları, özelde Özbekleri altı grupta incelemenin mümkün olduğunu söyleyen Prof. Tolkun, bu grupları şöyle sıraladı:

"Osmanlı döneminde gelenler, Cumhuriyetin II. Dünya savaşına kadar olan süreçte gelenler, II. Dünya savaşı sonrası gelenler, 1950 sonrası gelenler, Sovyetlerin Afganistanı işgali üzerine 1980'den sonra gelenler,Sovyetler'in dağılması Özbekistan'ın bağımsızlığa kavuşmasından sonra gelenler."

Türkiye'ye gelen Özbeklerin Çukurova da Adana, Tarsus, Osmaniye, Ceyhan Kırmıt Köyü ve Mersinde, Konya da Akşehir, Kulu'da; İzmir ve Urfa Ceylanpınarı bölgelerine yerleştiklerini belirten Prof. Dr. Tolkun, Çukurova bölgesindeki Türkistanlıların asıl yerleşim yerlerinin Adana ili olduğunu ifade etti. Adana'ya ilk gelenler arasında ana dilleri Özbek Türkçesi olmasına rağmen Farsça, Arapça, Urduca, İngilizce ve Hintçe gibi dilleri bilenlerin de olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Tolkun, ilk gelenlerin büyük çoğunluğunun erkek olduğunu belirterek, Adana'ya yerleşen Türkistanlıların kurdukları bazı dernekleri şöyle sıraladı; Adana Türkistanlı Mücahitler Yardımlaşma Derneği, Türkistanlılar Yardımlaşma Derneği, Ali Şir Nevayi Derneği, Türkistanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği."

Sunum sonunda katılımcılardan gelen soruları yanıtlayan Prof. Dr. Selahittin Tolkun'a katkı ve katılımlarından dolayı merkez müdürü Prof. Dr. Deniz Abik tarafından plaket takdim edildi.






Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çukurova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çukurova ilinden "Adana'ya Yerleşen Türkistanlılar, Özbekler" konuşuldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2018 tarihinde saat 11 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Adana'ya Yerleşen Türkistanlılar, Özbekler" konuşuldu haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Ağustos 2022, Perşembe
 • İmsak
  04:14
 • Güneş
  05:45
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:43
 • Yatsı
  21:08
Sayfa Başı