Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CNN Türk'te Türkiye'nin dev ulaşım projelerini anlattı - Ekonomi Haberleri
EKONOMİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CNN Türk'te Türkiye'nin dev ulaşım projelerini anlattı

Son dakika haberine göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CNN Türk’te Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programında ulaşım projelerini anlattı. Bakan Uraloğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

2004 yılından 2024 yılına kadar neler yapıldı?

2004 yılında 45 km metro vardı. Bugün 340 km. Kimin yaptığına bakmaksızın rakam 340. 20 yılda 295 km yapmış olmak başlangıç için iyidir. 2024'te 121 km olmuş. 2019'da yerel yönetim el değiştirdi.

2019'dan bugüne kadar 47.3 km metro yapıldı. İmamoğlu'nun yaptığı 8.1 km. Bir tespit yapıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı olarak yaptığımız 59.4 km. Bu pazar günü Bakırköy Bahçelievler Bağcılar metro hattı açılacak. Gayrettepe-Kağıthane metro hattını açmıştık. Bu ay sonuna kalmadan İstanbul Havalimanı ile Arnavutköy arasındaki kısmı açacağız. Bu 14 km'lik bir kısım. Bu yıl sonuna kadar Halkalı'ya kadar olan kısmını bitirmiş olacağız.

"İSTANBUL'A 10 YILDA 600 KM DAHA METRO"

Bizim bakanlığımız tarafından yapılmış olan 183.2 km olacak. Şuan raylı sistem hattı 340. Önümüzdeki 10 yılda 600 km metro hattı yapmalıyız. Bu görev birinci olarak belediyelerindir. Bu projelerin onaylanması bizim bakanlığımızda. Büyükşehir ya da belediye kendisi yapabilir. Eğer belediye bakanlığın yapmasını isterse bize iletir, biz de Cumhurbaşkanımızın onayına sunarız. Belediye talep etmezse böyle bir yetkimiz var. Sadece ulusal ağa entegre olacak bizim doğrudan yapma hakkımız var. Başakşehir Çam Sakura'dakini biz bitirdik. Bize yer üstü yetmiyor. Mutlaka yeraltına inmeliyiz. Murat Bey'le beraber çalıştık. 10 yıl içerisinde 1004 km yapacağım diyor. Yani 600 km daha yapmalıyız. İstanbul'un ulaşımını çözmüş olur ve İstanbul yaşanabilir yer olur. Bir dönemde 600 km yapılamaz. Projelerini yapmaları bile 2-3 sene sunar. Bir dönemde yapılır desek gerçekçi olmaz. Çünkü yukarda kesintisiz devam eden hayat var. Orayı rahatsız etmeden yapılmalı. 600 km iddialı bir rakam.

"BAKIRKÖY-BAĞCILAR-KİRAZLI HATTINI AÇACAĞIZ"

Bakırköy-Bağcılar-Kirazlı hattını açacağız. Bu pazar Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açılacak. Metro istasyonlarını görsellere donatıyoruz. Kağıthane'deki metromuzda panoromik İstanbul görüntüsü var. Biz metro araçlarını yüzde 80 oranında yerli üretmeye başladık. Hem bakanlığımızın iştiraki TÜRASAŞ var hem de özel sektör çok iyi bir yere geldi.

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Proje'si var. 8.3 km uzunluğunda. Bu bir raylı sistem. Burası 141 yıl İstanbul'a hizmet etti. Burası Marmaray'la atıl kalmış bir yerdi. Arkadaşlarla kafa yorduk ve bisiklet yolları, scooter yolları, yaya yolları, peyzajı olan bir yer tasarladık. İçini süslediğimiz gibi ismini de süsledik. 9 istasyon var. 10 yıl sonra buranın nasıl dönüştüğünü görecekler. Burası aynı zamanda turizm güzergahı olacak.

GÜNCELLENME

Bunları da beğenebilirsiniz

Son Dakika Haberler