Davutoğlu'ndan yeni açıklama: O zaman çıkalım masadan - Son Dakika Haberleri
HABER

Davutoğlu'ndan yeni açıklama: O zaman çıkalım masadan

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir ile TDP Genel Başkan Yardımcısı ve Avukat Muzeffer Nerse, Davutoğlu'nun çıkışını CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirdi.

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, CNN TÜRK'te yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Masadan belki kalkabilir ancak bir taraftan pazarlık için de elinde argüman olduğunu söyleyebiliriz. Masadan kalktıkları takdirde binde bir hatta binde yarım oyun bile çok kıymetli olduğu bir süreçte Davutoğlu keyfini sürerek bir vesayet oluşturuyor masa üzerinde. Kılıçdaroğlu da buna ilişkin bir itirazda bulunmadı. 6'lı masada herkesin aynı oranda bir söz hakkı olacağını söyledi. O masanın ülkeyi yönetme noktasında bir sıkıntısı olduğunu gösteriyor. Ne açıdan bunu söylüyorum çünkü biz zaten toplumsal olarak ortaklık kültürüne çok alışık bir toplum değiliz. Bunu tarihsel süreç içerisinde baktığımız zaman bunu net olarak görebiliriz. Bir istikrarsızlık oluşacağı algısı var. Bu seçimde de Erdoğan kazanmaya çok yakın. Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 49'larda. Erdoğan'ın oyları 49,50 bandında. 50+1'e ulaşmaya ihtiyaç var. Gri alanda kalacak partilerin oyu burada çok kıymetli olacak.

"BU MESAJLAR BİR KRİZ ANLAMINA GELİYOR"

TDP Genel Başkan Yardımcısı ve Avukat Muzeffer Nerse, ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"Mesajlar net bir şekilde 6'lı masaya. Bu mesajlar bir kriz anlamına geliyor. 6 kişi biz ülkeyi beraber yöneteceğiz diyor ama 6'lı masayı yönetemiyor. Davutoğlu'nun çok sert, kabul edilemez açıklamaları bunu gösteriyor. Bu çok net. Davutoğlu, bu ülkenin başbakanlığını yaptı. Erdoğan, gel sana AK Parti'nin genel başkanlığını ve Başbakanlığı veriyorum dedi. Bununla bile Davutoğlu'na bir tatmin sağlanamadı. Davutoğlu'nun bir şekilde tatmin edebilmek pek kolay değil. Kimse Davutoğlu'na oy oranı üzerinden konuşma demedi. Siz bu oy oranıyla 6'lı masada aynı oranda söz sahibi olacağız derseniz olamazsınız. İnsanlar da oy oranından bahseder. Siz de masadan kalkacağım derseniz o zaman bu da iyiden iyiye ayyuka çıkan bir kriz var anlamına geliyor." 

GÜNCELLENME

Bunları da beğenebilirsiniz