EKONOMİ

Bakan Özhaseki: Büyük mücadeleyi hep birlikte vermeliyiz

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 2. Türk Dünyası Hidrometeoroloji Forumu'na katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "6 Şubat'ta 7.6, 7.7 gibi 9 saat arayla iki tane büyük deprem yaşadık. Yanımızda gördüğümüz ilk ülkeler Azerbaycan'dı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ydi, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan'dı. Bu bizim için büyük bir mutluluk ve Türk dünyasının Türkiye ile beraber olduğunu, tek bir millet olduğunu gösteren en önemli örnektir" dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 2. Türk Dünyası Hidrometeoroloji Forumu'na katıldı. Forumda konuşan Bakan Özhaseki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 40. kuruluş yıl dönümünde Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edilmesinin KKTC’nin Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olduğunu teyit ettiğini belirterek, "Bu vesileyle bir kez daha memnuniyetimi ifade ediyorum. Türk Dünyası Meteoroloji Forumu'nun 2. toplantısının verimli olmasını diliyorum. Türkiye olarak biz bundan sonra da Türk dünyasında olan her türlü siyasi, askeri, ekonomik, sosyal faaliyetlerin içerisinde bulunacağımızı, bir olacağımızı, destekleyeceğimizi, sonuna kadar sizlerle birlikte olacağımızı da ifade etmek istiyorum. Üç konuya değinmek istiyorum. Bakanlığımızın da zaten üç ana meşguliyet alanı var. Birisi şehircilik, diğeri çevre, üçüncüsü de iklim ve meteoroloji. Eğer bizler şehir yöneticileri olarak şehirlerimize ihtimam gösteriyor, doğru hedefler koyuyor, bu konuda risk alıp şehirlerimizi geleceğe taşımak için gayret ediyorsak o şehirler gittikçe büyüyor ve gelişiyor" dedi.

"DEPREMLER TÜRK DÜNYASININ TÜRKİYE İLE BERABER OLDUĞUNU GÖSTERDİ"

Türkiye’nin topraklarının yüzde 66'sının birinci ve ikinci derecede deprem riski taşıyan topraklar olduğunu vurgulayan Özhaseki, "Nüfusumuzun da yüzde 70'ten fazlası bu bölgelerde yaşıyor. Son yüzyıl içerisinde denizlerimizde ve karada Anadolu coğrafyasında meydana gelen 6 ve üzerinde şiddette yıkıcı deprem sayısı 226. Sadece Anadolu kara parçası üzerinde ana kara üzerinde meydana gelen deprem sayısı ise 60'tan fazla. 130 binden fazla canımızı toprağa verdik. Maddi hasar söylenecek gibi değil. En son 6 Şubat'ta aslında 7.6, 7.7 gibi 9 saat arayla iki tane büyük deprem yaşadık. Öncesinde ve sonrasında 6 buçuk gibi birtakım depremler de yaşandı. 10 binden fazla da artçı depreme bizim topraklarımız şahit oldu. Bundan 18 ilimiz etkilendi. Toplamda 680 bin konut, 170 bin civarında da ticari alan kullanılamaz hale geldi. Evet, büyük bir imtihandı. Hep birlikte biz Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu imtihanın altından kalkabilmek için büyük bir mücadele verdik. Ama yanımızda gördüğümüz ilk ülkeler Azerbaycan’dı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ydi, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan'dı. Ama çok şükür böyle bir belanın altından bizler kalkmasını bildik ve bütün bir millet ayaktaydı. Böyle bir olaydan dolayı elbette ki üzgünüz ama milletin ortaya koymuş olduğu bu hassasiyetten dolayı da memnuniyet ifade ediyorum. Yardımımıza gelen bütün kardeşlerimize, sizlere çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun hepinizden diyorum. Bu bizim için büyük bir mutluluk ve Türk dünyasının Türkiye ile beraber olduğunu, tek bir millet olduğunu gösteren en önemli örnektir" diye konuştu.

GÜNCELLENME

Bunları da beğenebilirsiniz

Son Dakika Haberler