HABER

Bakan Çavuşoğlu'dan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İsrail ve Filistin ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, 'Suriye'ye yeni operasyon olacak mı?' sorusuna net cevap verdi ve " Türkiye'ye tehdit artıyor, gereğini yaparız" dedi. Çavuşoğlu, Yunanistan'ın adaları silahlandırmasına da tepki göstererek "Blöf yapmıyoruz, Atina uymazsa işi ileri noktaya götüreceğiz." sözlerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ve Filistin ziyareti dönüşü uçakta CNN Türk Ankara temsilcisi Dicle Canova'ya konuştu. Bakan Çavuşoğlu açıklamasında İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvurusundan, Atina'nın adaları silahlandırmasına kadar birçok önemli konuda değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu açıklamasında terörle mücadele konusunda net mesajlar verdi. "Türkiye olarak elimiz kolumuz bağlı kalamaz. Ne zaman bize saldıracaklar diye bekleyemeyiz, gereğini yapmamız lazım." diyen Çavuşoğlu, Yunanistan'ın adaları silahlandırmasına tepki göstererek "Blöf yapmıyoruz, Atina uymazsa işi ileri noktaya götüreceğiz." ifadelerini kullandı.

İşte Bakan Çavuşoğlu'nun gündeme dair yaptığı önemli değerlendirmeler...

SURİYE'YE OPERASYON OLACAK MI? 'ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI DURAMAYIZ'

"Suriye yönetimi herkes dönsün diyor af ilan ediyor diğer taraftan insanların dönmesini teşvik amaçlı dönecek insanları destekliyoruz bunu da kabul etmiyoruz diyor, insanlar dönmek istiyorsa bunlara yardımcı olmak lazım bu Suriye rejiminin de samimiyet testidir. Bu bir taraftan BM'ye de herkes dönsün diyor, biraz samimi olmaları gerekiyor insanlar neden dönemiyor bu tür çelişkili söylemden dolayı rejime güvenip de dönemiyor.

Barış Pınarı harekatı bölgesi olsun diğer bölgeler olsun oradan Türkiye'ye yönelik tehdit artmaya başladı biz bunları niye yaptık tehdidi ortadan kaldırmak için yaptık. Tehdit artıyorsa görevimiz de buna yönelik tedbir almak bu klasikleşti ABD'liler de NATO süresince de görüyoruz "endişeleri anlıyoruz" anlıyoruz ne demek endişe gerçek sadece anlamayın gereğini de yapın... ABD bize saldıran Türkiye'ye saldıran bu terör örgütlerine destek veriyor mu veriyor eğitim desteği veriyor silah veriyor öncelikle bu yardımı kesmeli ikincisi barış pınarı başladıktan sonra o zamanki başkan yardımcısı Pence, Pompeo, Obrien hepsi geldi oturduk konuştuk müzakere ettik bir belge üzerinde anlaştık ortak açıklama yaptık. sonuçta ABD ortak açıklama ile birlikte bu bölgelerdeki terör örgütlerini 30 km indirme sözü verdi madem endişeyi anlıyorsun madem operasyon yapmamı istemiyorsun -ona da bağlı değil gerçi ama- temizleme sözü verdin tutmadın, o zaman temizle Rusya da aynı şekilde onlarla da mutabakata vardık her iki ülkenin de sorumluluğu var. sonuçta bu olmadı ve son zamanlarda terör saldırıları artıyor tr olarak da elimiz kolumuz bağlı kalamaz ne zaman bize saldıracaklar diye bekleyemeyiz, gereğini yapmamız lazım.

ABD BÜYÜKELÇİSİNİN AÇIKLAMALARI

Büyükelçilerin görev yetkileri yapması gereken yapmaması gereken viyana sözleşmesinde açıkça var bir büyükelçinin özellikle siyasi taraf tutması viyana sözleşmesine de aykırı görev ve yetkisinin içinde değil bunların ihlali demektir herhangi bir büyükelçi Türkiye'de iç siyasete karışamaz buna müsaade etmeyiz büyükelçinin açıklaması haddini aşan açıklamadır kasıtlıdır biz açıklama ile de karşılık verdik ama kendisini bakanlığa çağırarak gerekli uyarıyı yaptık bir büyükelçi haddini aşmamalı kaldı ki 10 büyükelçi vakası var her ne kadar vatandaşlarımızı uyardık dese de iyi niyetli görmedik ondan çağırdık yoksa herkes herkesle görüşür ama bir siyasi planlama çerçevesinde olursa başka. Biz biliyoruz ki bazı siyasi partilerde bazı ülkelerin büyükelçilerine danışmadan hareket etmiyor.

YUNANİSTAN'A UYARI: BLÖF YAPMIYORUZ

ABD'ye açıkça söyledik, ABD'nin gerek Kıbrıs konusunda gerekse Türkiye Yunanistan egeler dahil bir denge politikası var. Bu dengeden bir sapma görüyoruz bunu Blinken'a da söyledik uyarıyı da yaptık. ABD'liler her ne kadar bir NATO üyesi ülkedeki üslerin başka bir NATO ülkesine tehdit olmadığını söylese de elbette bu artış dikkatimizden kaçmadı. Diğer taraftan Yunanistan'ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış anlaşması çerçevesinde şartlı olarak kendisine verilen adaların statüsünü bozması uluslararası hukuka aykırı. Yunanistan ne gerekçe bulursa bulsun gerekçesi geçerli değil. Şartlar nedir bu adaları silahlandırmayacağı, Yunanistan 1960dan beri silahlandırdı biz de vazgeçmezse egemenlik tartışması başlar dedik, gayet açık. Son derece ciddiyiz blöf yapmıyoruz çünkü şartlı verilen adalardır, her konuşmasında uluslararası hukuk anlaşma diyen Yunanistan buna uymazsa biz bu işi daha ileri noktaya götüreceğiz. Yunanistan'ın attığı adımlar Türkiye'ye tehdit oluşturma amacı güdüyor.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ SÜRECİ

Endişelerimizi ve beklentileri içeren bir belge vardı bunu arkadaşlarımız yazılı olarak verdi karşı taraf da aldı medeni bir ortamda Sedat bey başkanlığında ilgili arkadaşlar ve kalın beyin katılımıyla önce her iki heyetle de ayrı ayrı görüşüldü öğle yemeğinde de üçlü şekilde bir araya gelindi, Onlar da belgeyi aldıklarını ülkelerine götüreceklerini söylediler. biz de beklentimiz budur dedik. yok efendim terörle mücadele yok efendim kendi mevzuatımız ab mevzuatı şudur budur mazeret istemiyoruz belge bilgi kanıtladık mevzuat değişecekse de değişir beklentiler bunların karşılanmadı

Belge de hepsini söyledik gerek terörle ilgili destek gerek farklı terör örgütlerinin mevcudiyeti DHKPC PKK PYD FETÖ bu konuda atması gereken adımlar verilen silahlar yaptırım kararları bir kağıdı karşı tarafa verdik bunun üzerinde daha çalışacağız. Bizim endişe ve beklentileri açık net somut madde madde kapsayan belgeyi verdik.

Belgeyi verdik onlar bize dönecekler. karşılama konusunda bir irade koyarlarsa aynı mekanizma çerçevesinde çalışmayı yaparız, bir toplantıda şimdi bizim bu bu kadar beklentimizi gelen heyetin yapacağız demesi mümkün değil hükümetlerine götürecekler ve istişare edecekler bir seferde atılacak adımlar olmadığını biliyoruz ama sonuçta bir an önce üye olmak isteyen onlar istiyorlarsa bu adımları atacaklar.

UKRAYNA RUSYA SAVAŞINDA SON DURUM

Müzakere sürecinde durağanlık var su anda hatta Ukrayna müzakereyi durduklarını söyledi şu anda sahada mücadele devam ediyor ayrıca özellikle tahıl ürünlerinin uluslararası piyasalara çıkması biri güvenlik sebebiyle mümkün değil Rusya da bu ürünlere yönelik bir yaptırım yok ama gemilere dönük sigorta vs yaptırımlar olduğu için bu konularda müzakereler sürüyor Rusya'ya geçen askerlerin ve Ukrayna elindeki askerlerin takası konusunda görüşmeler var ateşkes müzakereleri geri plana düştü İtalya'nın girişimini tam bilmiyoruz israilin de oldu BM'nin oldu Afrika birliğinin bir çalışması var. ilgili kişilerin de bu tür girişimlerden önce Türkiye'ye gelmek istediklerini görüyoruz kimseyle rekabet içinde olmadık çabaları birleştirebileceğimizi bize teklif edenlere söyledik kim barış için çaba sarf ederse o çabalara da destek veririz. İtalya'nın planı ile ilgili somut bilgi yok.

GÜNCELLENME