EKONOMİ

Bakan Bolat açıkladı: TOGG’u ihraç etme hedeflerimiz var

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Türkiye olarak değişime ayak uydurmakla kalmayıp değişime yön veren ülke haline gelmek istiyoruz. Bu amaçla, Bakanlığımızın 2024 yılı bütçesini ve ihracat desteklerini en az 2 katına çıkarıyoruz. Keza, Türkiye e-ihracat platformunun da yakında hizmete gireceği müjdesini buradan vermek istiyorum” dedi.

Bu yıl 5’incisi düzenlenen MÜSİAD zirvesi, “Biz’in Gücü” mottosuyla gerçekleşti. Zirvede konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, önümüzdeki dönemin olmazsa olmazının katma değerli üretim ve ihracat olduğunu vurgulayarak, “Savunma sanayi ihracatında dünyada öncü ülkelerden biri olma, yazılım ihraç etme, yerli ve milli otomobil TOGG’u ihraç etme, yüksek teknolojili ürün ihracatımızı artırma bu dönemin hedefleri arasındadır. Türkiye olarak değişime ayak uydurmakla kalmayıp değişime yön veren ülke haline gelmek istiyoruz. Bu amaçla, Bakanlığımızın 2024 yılı bütçesini ve ihracat desteklerini en az 2 katına çıkarıyoruz. Keza, Türkiye e-ihracat platformunun da yakında hizmete gireceği müjdesini buradan vermek istiyorum” dedi.

“TÜRKİYE GÜNLÜK 1-1,5 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPAN ÜLKE HALİNE GELDİ”

Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında çok şey başardıklarını ifade eden Bakan Bolat, “Birlikte en olmazı başardık. Birimiz hepimiz için diyerek, biz diyerek başardık. Son 21 yıldır Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü liderliğinde yapılan dev yatırımlarla, altyapısı ve üstyapısı ile, eğitim ve sağlık sistemi ile, sanayisi ve tarımı ile, turizm sektörü ve ihracatı ile büyük bir ekonomi ve güçlü bir ülke haline geldik. Askeri ve siyasi alanda dünyada saygın bir konuma geldik. 1923’te 50,8 milyon dolar, 1973’te yıllık 1 milyar dolar, 1987’de aylık 1 milyar dolar ihracat yapabilen bir ülkeden, günümüzde günlük 1, bazen 1,5 milyar dolar ihracat yapan bir ülke haline geldik. Hamdolsun, bugün, 255 milyar dolar mal ve 100 milyar dolar da hizmet olmak üzere, yılda 355 milyar dolar döviz geliri elde eden bir ülkeyiz” ifadelerini kullandı.

GÜNCELLENME

Bunları da beğenebilirsiniz

Son Dakika Haberler