'Akdeniz Foku' tekneye sığındı - Son Dakika Haberleri
HABER

'Akdeniz Foku' tekneye sığındı

Aydın’ın Didim ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altında olan ve Türkiye’de sadece 100 tane olduğu tahmin edilen Akdeniz foku, marinada bulunan bir teknede görüntülendi.

Doğal güzellikleri ile birçok yaban hayatına ev sahipliği yapan Aydın, denizel biyoçeşitliliğiyle de çok sayıda deniz canlısının üreme ve beslenme noktası olmaya devam ediyor. Dünya genelinde 700, Türkiye’de ise 100 kadar olduğu tahmin edilen Akdeniz foklarının nesli her geçen gün yok olma tehlikesi altına girerken, Didim ilçesinde bir tekneye sığınan Akdeniz foku görüntülendi.

Tekneye çıkan Akdeniz fokunu fark eden marina sakinleri durumu yetkililere bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Egemen İşcan, Söke-Kuşadası-Didim şefi Erdinç Kutsal, Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu'ndan (SAD-AFAG) biyolog Nail Sevingel, Didim Sahil Güvenlik Komutanı Teğmen Murat Efe, Didim Belediyesi veterinerleri ve Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) üyeleri foku izlemeye aldılar. Yapılan incelemelerin ardından fokun, Balık açısından zengin olması ve kış sezonu sebebiyle teknelerin demirli olmasından dolaylı marinaya tercih ettiği tahmin edildi.

GÜNCELLENME

Bunları da beğenebilirsiniz

Son Dakika Haberler