AK Parti'nin İBB Başkan adayı Kurum: İstanbul teknolojisiyle dünyayı konuşturacak - Son Dakika Haberleri
HABER

AK Parti'nin İBB Başkan adayı Kurum: İstanbul teknolojisiyle dünyayı konuşturacak

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, Terminal İstanbul Teknoloji ve Girişimcilik Merkezi Tanıtım Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Burada aynı zamanda bir bilim merkezi olacak. İstanbul'da bilişimin, teknolojinin ve yine başarının yüz yılını bu hedeflerini de inşallah aynı anlayışla teker teker başaracağız. Dünya İstanbul'a bakacak, İstanbul teknolojisiyle dünyayı konuşturacak ve İstanbul'un gençleri üretecek Türkiye'miz, ülkemiz kazanacak" ifadelerini kullandı.

Terminal İstanbul Teknoloji ve Girişimcilik Merkezi Tanıtım Töreni Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirildi. Programda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Hedefimiz 2030 yılına dek İstanbul'u girişimcilikte dünyanın ilk 20 merkezinden biri haline getirmek. Hedefimiz 2030'a dek 100 Turcorn'un, 100 bin teknoloji girişiminin bu ülkeden doğması, bu ülkede büyümesi, dünyaya açılması. Bunu başarabilecek potansiyelimiz olduğunu biliyoruz. Bu hedefler doğrultusunda Terminal İstanbul Teknoloji ve Girişimcilik Merkezini hayata geçiriyoruz. Burası Türkiye'nin teknoloji geliştirme iddiasının bir üst lige taşındığı bir merkez olacak" dedi.

Atatürk Havalimanı, terminal binalarının dönüşümü ile dünyanın en büyük girişimcilik merkezi olması hedeflenen Terminal İstanbul'un Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Programa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Valisi Davut Gül, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve girişimciler katıldı. Programa katılan bakanlar ve İBB Başkan Adayı Murat Kurum kısa konuşmalar yaptı.

"ÜLKEMİZİN İLK YERLİ VE MİLLİ HABERLEŞME UYDUSUNU HAZİRAN AYINDA UZAYA GÖNDERMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Bugün yaklaşık 19,5 milyonu sabit abone, 74,8 milyonu mobil abone olmak üzere toplam 94,3 milyon genişbant internet abone sayısına ulaştık. Fiber altyapı uzunluğumuzu bu yıl sonuna kadar 600 bin kilometreye yükseltmeyi planladık. 2028 yılına kadar da bunu 850 bin kilometrenin üzerine çıkarmayı hedefledik. Bakanlık olarak yerli, milli ve özgün üretime de büyük önem veriyoruz. Bir yandan 5G ile ilgili çalışmalarda yerli ve milli çerçevede ilerlerken, bir yandan da 6G teknolojisinin hazırlıklarına başladık. 5G altyapıları için kritik öneme sahip, 5G çekirdek şebeke, 5G baz istasyonu, 5G'ye özel yönetim, servis ve yazılım ürünlerini geliştiriyoruz. Akıllı fabrika uygulamaları, özel endüstriyel mobil şebekeler, 5G destekli çevrimiçi uzaktan ameliyat gibi, çok sayıda yenilikçi projeye de imza attık. Yerlilik ve millilik anlamında bu yıl atacağımız önemli bir adım da Türksat 6A'dır. Ülkemizin ilk yerli ve milli haberleşme uydusunu Haziran ayında uzaya göndermeyi hedefliyoruz. Hazırlıklarımız devam ediyor" diye konuştu.

"TÜRK TEKNOLOJİ GİRİŞİMLERİ, SON 3 YILDA 4 MİLYAR DOLARA YAKIN YATIRIM ALDI"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Son 22 yılda hep birlikte sıfırdan inşa ettiğimiz teknoloji girişimciliği ekosistemi, gelecek adına umut kaynağımız. Teknoparklarımızın sayısını 2'den 101'e, teknoparklarımızda Ar-Ge ve inovasyon yapan girişimlerin sayısını 56'dan 10 binin üzerine çıkardık. Daha önce uygulaması olmayan Ar-Ge ve tasarım merkezlerimizin sayısı bin 600'ü aştı. TÜBİTAK Bigg programıyla 2 bin 293 teknoloji girişiminin kurulmasını sağladık. Kurduğumuz ekosistem ve altyapı sayesinde pandemiden bu yana teknoloji girişimciliği Türkiye'de altın çağını yaşıyor. 2019'a kadar henüz unicorn'u olmayan bir ülke iken, bugün 6'sına bakanlık olarak destek verdiğimiz milyar dolar değeri aşan 7 unicornumuz, Bizim deyimimizle 7 Turcorn'umuz var. Geçtiğimiz yıl tüm dünyada girişimlere yapılan yatırımlar son 5 yılın en düşük düzeyinde seyrederken bizde halen pandemi öncesindekinin birkaç katı büyüklükte gerçekleşti. Önceki 10 yılda toplam 1 milyar dolar yatırım yapılan Türk teknoloji girişimleri, son 3 yılda 4 milyar dolara yakın yatırım aldı. Türkiye'nin girişimcilik ekosistemi, bölgesel ve küresel düzeyde bir çekim merkezine dönüşüyor" şeklinde konuştu.

GÜNCELLENME

Bunları da beğenebilirsiniz

Son Dakika Haberler