ÇANAKKALE HABERLERİ

TEMA Vakfı Başkanı Ataç, "Çanakkale'nin havası bozulmasın"

DHA
10.01.2017 - 16:02 |Son Güncelleme :
DHA

ÇANAKKALE'de özellikle Biga Yarımadası'nda faaliyet gösteren kömürlü termik santrallerin kalitesi, sağlık ve toprak üzerine etkileri TEMA Vakfı tarafından modelleme sistemiyle ortaya kondu.

Bölgede kömür madenciliği ve kömürlü termik santral etkilerinin ciddi boyutlarda yaşandığını belirten TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, yaptıkları çalışmada, Çanakkale'de yapımı planlanan santrallerin hava kalitesi, sağlık ve toprak üzerinde ciddi etkilerinin olduğunu ve bu etkilerin çok uzak mesafelere uzandığını gördüklerini belirtti. Çanakkale'de 16 termik santralin üretim yapması öngörülürken, hali hazırda üretimde olan üç ve inşa halinde iki kömürlü termik santral bulunduğunu hatırlatan Ataç, "Maalesef her geçen gün yeni bir santral daha ekleniyor. Plan aşamasındaki santrallerden biri olan Yenice'deki Çırpılar Termik Santrali için ÇED süreci kapsamında 11 Ocak Çarşamba günü Ankara'da İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı yapılması planlanıyor" dedi.

Termik Santrallerin tarım alanlarına etkisinin birçok insanın hayatını etkileyebileceğini ifade eden Ataç, "Çanakkale, tarım alanları ve tarımsal üretim açısından Türkiye'nin önemli şehirleri arasında yer alıyor. Şehrin, Çiftçi Kayıt Sistemi verilerine göre kayıtlı çiftçi sayısı 22 bin 809'dur. Çiftçilerin kayıtlı tarım arazisi ise yaklaşık 220 bin futbol sahası (yaklaşık 165 bin hektar) büyüklüğündedir. Bölgede yoğun tarımsal üretime dayalı endüstri de gelişim göstermiş durumdadır. Agonya Ovası'nın Amerika ve Avrupa'ya ihraç ürünü olan Yenice kapya biberi, hayvan besi yemi olan mısır bölgede önemli bir gelir ve geçim kaynağıdır. Çanakkale'de toplam 1556 işletme tarıma dayalı üretim gerçekleştiriyor ve bu işletmeler 12 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. Tarımsal üretim ve tarıma dayalı geçim kaynakları bakımından Çanakkale'nin 2015 yılı ticaret hacminin yüzde 88'ini gıda ürünleri oluşturdu. Bu bakımdan kömürlü termik santrallerin tarım alanlarına vereceği zararın binlerce insanın hayatını doğrudan etkileyeceği görülüyor" diye konuştu.

Bu durumdan en çok Bandırma-Çanakkale arası ve Ezine ilçesinin etkileneceğini belirten Ataç şunları söyledi: "TEMA Vakfı, termik santrallerin bölgedeki olası etkilerini açıklamak için uzun erimli kirletici taşınımı ve etkilerini saptama modeli olan CALPUFF hava kirliliği modelleme sistemini kullandı. Model kullanılarak yapılan çalışmanın sonuçlarına göre Çanakkale'de işletmede olan ve işletmeye geçecek kömürlü santraller ciddi boyutlarda hava kirliliğine neden olacak. Hava kirliliğine neden olan ve gözle görülemeyen parçacık maddeler rüzgarın etkisi ile çok geniş bir alana yayılabiliyor. Özellikle Bandırma-Çanakkale arasındaki bölge ve Ezine'deki kirlilik düzeylerini etkileyecek. Bu bölgelerde, santrallerden kaynaklanan emisyonlar hava kirliliğini yüzde 50-150 arasında artırabilecek. Türkiye'de linyit yakıtlı termik santrallerden salınan kükürt dioksit, PM (Partikül madde), ağır metal ve radyoaktivitenin insan sağlığına etkileri yapılan bilimsel araştırmalarla tespit edildi. Çanakkale bölgesindeki mevcut santrallerin yanı sıra Çırpılar termik santrali de felç, akciğer kanseri, kalp ve solunum yolu hastalıklarında artış ile çocuk ölümleri dahil erken ölümlere neden olabilir. 11 Ocak'taki İDK toplantısında, yetkililerin halk sağlığı başta olmak üzere termik santrallerin yarattığı olumsuz etkileri dikkate alarak, Çırpılar termik santrali yapımı kararını gözden geçirmesi gerekiyor."

Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden TEMA Vakfı Başkanı Ataç, "Çanakkale'nin havası bozulmasın" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ocak 2017 tarihinde saat 16 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TEMA Vakfı Başkanı Ataç, "Çanakkale'nin havası bozulmasın" haberi güncellenecektir.

ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ

25 Mayıs 2020, Pazartesi
 • İmsak
  03:55
 • Güneş
  05:44
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  17:12
 • Akşam
  20:39
 • Yatsı
  22:20
Sayfa Başı