Hangi dosya biçimini ne zaman kullanmalı

Güncelleme Tarihi:

Hangi dosya biçimini ne zaman kullanmalı
Oluşturulma Tarihi: Şubat 11, 2013 11:23

DOC mu PDF mi? FLAC mı MP3 mü? PNG mi JPG mi? Bu yazımız hangi formatı kullanacağınızı belirleyecek.

Haberin Devamı

İnternetin ilk zamanlarında fotoğraf, müzik dosyaları için kullanılan dosya türleri oldukça kısıtlıydı. Web sayfalarında rastladığımız resimlerin çoğu JPG veya GIF biçimindeydi, sesler ise WAV veya MIDI dosyalarından oluşuyordu. Ancak bugün internetin gösterdiği gelişim ve dosya türlerinin çoğalmasıyla daha iyi seçenekleriniz var.

Bu yazımızda en çok kullanılan üç dosya türü belgeler, resim dosyaları ve görsel dosyalarını ele alıp, her biri için en uygun türü seçmenize yardımcı olacağız.

PNG mi, JPG mi?

İki resim biçimi de bugünkü web sayfalarında sıkça kullanılıyor. PNG ile JPG arasındaki en önemli fark, dosya boyutlarında bulunuyor. JPG, az miktarda kayıpla resimleri yüksek oranda sıkıştırabiliyor. PNG ise resimlere kayıpsız bir sıkıştırma uyguluyor. PNG'nin diğer bir özelliği ise saydamlık özelliğini desteklemesi.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflarınızı blog'unuzda yayınlayacaksanız, onları bir kerede JPG olarak kaydedin. JPG'leri değiştirip tekrar kaydetmeniz, her seferinde kalite kaybı yaşamanıza neden olacaktır.

Simgeler veya keskin kenarlı görseller oluşturuyorsanız, PNG'yi tercih etmelisiniz. Ancak PNG dosyalarının JPG'lere göre önemli ölçüde daha büyük olduğunu unutmayın.

DOC mu, PDF mi?

Bir web sayfasında DOC dosyasına bağlantı verdiğinizde, karşınızdaki kişi onu görebilmek için dosyayı indirmek zorunda kalacaktır. DOC dosyasını açabilmek için Microsoft Word gibi bir yazılıma da ihtiyacınız vardır.

Belgeyi görüntülemesini istediğiniz kişinin Word'e sahip olduğundan emin değilseniz, PDF biçimini kullanmanız daha yerinde olabilir. Ancak PDF belgelerinin değiştirilememesi, onu bazı durumlarda kullanışsız hale getirebilir. Bu durumda Word'ü kullanmanız daha yerinde olacaktır.

MP3 mü, FLAC mı?

Kayıplı bir biçim olan MP3 ve kayıpsız FLAC, internette birçok tartışmaya konu oldu. Bazıları, kayıplı MP3 sıkıştırmasının ayırt edilemeyecek kadar iyi bir kalite sunduğunu düşünüyor. Özellikle müzik kayıtla uğraşanlar ve bu endüstride yer alanlar ise farkın belirgin olduğunu düşünüyorlar.

Boyutları arasında büyük fark bulunan MP3 ile FLAC arasındaki farkı hissedebilmek bazı durumlarda zor olsa da, çeşitli müzik türlerinde fark daha belirgin hale gelebiliyor.

Eğer müzik kaydıyla uğraşıyor ve ses kalitesini en üst seviyede tutmak istiyorsanız, FLAC veya benzer bir kayıpsız ses biçimini kullanmalısınız.

Ancak müzik koleksiyonu yapıyorsanız ve taşınabilir müzik çalıcınızda mümkün olduğunca çok müzik taşımak istiyorsanız, tercihiniz MP3'ten yana olmalı.


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!