Bu sefer hacklemedi ama yapacağını yaptı

Güncelleme Tarihi:

Bu sefer hacklemedi ama yapacağını yaptı
Oluşturulma Tarihi: Mart 16, 2013 17:51

Kızıl hacker grubu RedHack, İçişleri Bakanlığı'nın özel belgelerine ulaşmak için herhangi bir hack saldırısına gerek olmadığını ve Google'dan arama yapmak suretiyle bu özel dosyalara kolayca ulaşılabildiğini iddia etti.

Haberin Devamı

Twitter hesabından paylaştığı linkte İçişleri Bakanlığı bünyesinde bulunan ve valilikler, özel idareler ve kaymakamlıkların özel yazışmalarının bulunduğu İnternet Sayfaları Yönetimi'ndeki zaafiyete dikkat çekti. Hacker grubuna göre arama motoru Google'a giren herhangi bir kullanıcının arama yaparak İçişleri Bakanlığı'na ait özel bilgilere kolayca ulaşabilmesi mümkün.

Redhack'e göre arama sonuçlarında çıkan ve bakanlığa ait dosyaların hepsi gizli ve normal şartlarda şifreyle görüntülenebilmesi mümkün olan dosyalardan oluşuyor. Ancak, arama sonuçlarına bakıldığında içeriklerin bazılarının kamuya açık bilgilerden oluştuğu görülüyor.

Redhack tarafından güvenlik zaafiyeti olduğu belirtilen arama yapılınca ulaşılabilen belgeler arasında, çeşitli yıllara ait KPSS sınavlarında alınan puanlar, kamu tarafından açılan ihalelerin içeriği ve ihaleleri kimlerin aldığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayımlanan genelgeler de yer alıyor.


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!