BIN dosyası nedir ve nasıl açılır? .bin dosyası açma işlemi ve program önerisi

Güncelleme Tarihi:

BIN dosyası nedir ve nasıl açılır .bin dosyası açma işlemi ve program önerisi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 21, 2021 03:55

Bilgisayarlarda hangi tarihten kaldığı belli olmayan bazı eski dosyalar bulunabilir. Bu eski dosyaların uzantısı .bin şeklindeyse dosyanın normal yollarla açılması da mümkün olmaz. Öyleyse bin dosyası nedir ve nasıl açılır? .bin dosyası açma işlemi ve program önerisi nelerdir? Bin dosyaları ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri derledik.

Haberin Devamı

Bin dosyaları, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamış bir dosya türüdür. Bu dosyalar çok eski bir tarihten itibaren bilgisayarınızda yer ediniyor olabilir.

 BIN Dosyası Nedir?

 Bin dosyaları eski nesil bilgisayarlarda kullanılan bir dosyaydı ve genellikle CD veya DVD'lerden bilgisayara dosya aktarımı yapıldığı sırada bilgisayara geçerdi. Bin dosyaları bu aktarılan görsellerin bilgisayarda kopyalanarak kaydedilmesini sağlardı. Kısacası .bin uzantılı dosyalar CD ve DVD'lerden kopyalanan içeriği barındıran dosyalar olarak geçmektedir.

 BIN Dosyası Nasıl Açılır?

 Artık kullanılan cihazların gelişmesi .bin uzantılı dosyaların çok kullanılmamasını sağlasa da, bilgisayarlarda eski bir tarihte aktarılan bir .bin uzantılı dosya bulunabilir. Bin dosyalarını normal yollarla açmak mümkün değildir. CD veya DVD'den kopyalanan içerikleri barındırdığı için, .bin uzantılı dosyaları açmak için özel işlemlerin uygulanması gerekir. Bir nevi dosya editörü olarak çalışan .bin uzantılı dosyaları açmak için bir takım spesifik açma adımlarının uygulanması gerekir.

Haberin Devamı

 BIN Dosyası Açma İşlemi

 Bin uzantılı dosyaları açmak istiyorsanız bilgisayarınızda bir kaç adımda gerçekleşen işlemleri uygulamanız gerekir. Bu işlemler aşağıda sıralanmıştır:

 1- CUE dosyası oluşturmak için Not Defteri'ni açın.

 2- Dosyaya isim verin ve uzantısını .cue olarak değiştirerek .bin dosyasının bulunduğu klasöre kaydedin.

 3- Bilgisayarınıza Nero isimli programı indirin ve programın kurulumunu yapın.

 4- Nero programını açarak .cue uzantılı dosyanızı açın.

 5- Bilgisayarınıza bir DVD veya CD takın. Taktığınız CD veya DVD'nin boş olması gerekir.

 6- Nero programında "Burn" simgesine dokunun. Bu dosyayı CD'ye veya DVD'ye yazmanızı sağlayacaktır.

 7- İşlem otomatik olarak tamamlanacaktır.

 BIN Dosyası Açma Programı

 Bin dosyalarını açmak için kullanılacak bir takım programlar vardır. Bu programları kullanarak .bin uzantılı dosyaları kısa sürede açabilirsiniz. Bim dosyası açma programları; Daemon Tools, Nero, Alzip, MagicISO ve Winrar olarak sıralanabilir.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!