ASUS, oyunculara için yeni router modellerini duyurdu

Güncelleme Tarihi:

ASUS, oyunculara için yeni router modellerini duyurdu
Oluşturulma Tarihi: Haziran 18, 2020 09:21

ASUS, oyunculara yönelik iki çift bant Wi-Fi 6 (802.11ax) router modeli olan RT-AX86U ve RT-AX82U’yu duyurdu. Bu yeni modeller başta mobil oyuncular olmak üzere tüm oyunculara hızlı bir oyun ağı kurmak için seçenek sunmayı hedefliyor.

Haberin Devamı

Çok satan RT-AC86U modelinin geliştirilmiş bir sürümü olan RT-AX86U, klasik siyah kasaya oyunlardan ilham alan kırmızı hatlar ekliyor. Bu model, ultra güçlü Wi-Fi 6 teknolojisini toplamda 5700 Mbps’e ulaşan hızlarla birlikte sunarken, göz alıcı RT-AX82U ise 5400 Mbps’e kadar Wi-Fi 6 hızı ve muhteşem Aura RGB dinamik aydınlatma efektleriyle bezeli fütüristik tasarımla geliyor.

Her iki model de başta mobil oyuncular olmak üzere tüm oyunculara hitap eden, kullanımı kolay güçlü oyun hızlandırma özelliklerine sahip. ASUS Router uygulamasında tek tıkla etkinleştirilebilen bir Mobile Oyun Modu bulunuyor. Kablolu cihazlara çevrim içi denetim paneli üzerinden ya da doğrudan Gaming Port’a bağlayarak kolayca öncelik verilebiliyor. RT-AX86U’da ayrıca 2.5 Gbps WAN/LAN portu bulunuyor. Bu port WAN, LAN ve Wi-Fi için gerçek 2 Gbps ağ bağlantısı sunuyor.

Haberin Devamı

Ebeveyn kontrolü özelliklerine sahip ASUS AiProtection Pro, oyun için kullanılan akıllı telefonlar da dahil olmak üzere tüm bağlı cihazlara koruma sağlıyor. Router’lar ayrıca benzersiz ASUS AiMesh teknolojisine de destek veriyor. Bu sayede bu modelleri AiMesh uyumlu diğer ASUS router’larla birlikte kullanarak bir ağ sistemi oluşturup tüm evi kapsayan bir ağ kurmak mümkün oluyor.

ASUS, oyunculara için yeni router modellerini duyurdu


Wi-Fi 6

RT-AX86U ve RT-AX82U oyuncu router’ları yeni Wi-Fi 6 standardının avantajlarını sunarken, mevcut Wi-Fi cihazlarıyla da tamamen uyumlu çalışıyor. Wi-Fi 6 teknolojisi daha yüksek hız, daha verimli ağ bağlantısı ve daha geniş menzilin yanı sıra bağlı cihazların pil ömrünü de geliştiriyor.

RT-AX86U ve RT-AX82U modellerindeki Wi-Fi 6 teknolojisi 160 MHz kanallarını kullanarak RT-AX86U’da 5700 Mbps, RT-AX82U’da ise 5400 Mbps’e ulaşan hızlar sunuyor. Wi-Fi 6 devrim niteliğinde bir özellik olarak OFDMA teknolojisi ile MU-MIMO özelliğini bir araya getiriyor. Böylece, birden fazla cihazın kullanıldığı ortamlarda ağ kapasitesi ve verimliliği artıyor, Wi-Fi sinyal menzili genişliyor ve daha iyi kapsama alanı elde ediliyor. Bunun sonucunda daha az Wi-Fi ölü noktası oluşuyor ve tüm cihazlara daha hızlı ve daha güvenilir Wi-Fi bağlantısı sunuluyor. Evin tamamında kaç adet cihaz bağlı olursa olsun kullanıcılar oyun keyiflerinin diğer cihazlardaki dosya indirme veya yayın izleme gibi işlemlerden etkilenmeyeceğinden emin olabiliyor. Wi-Fi 6’da bulunan Target Wake Time özelliği ise mobil cihazların ve IoT aygıtlarının güç tüketimini azaltarak oyunlar için daha uzun pil ömrü sunuyor. 

Haberin Devamı

Oyunlar için tasarlandı

RT-AX86U ve RT-AX82U kullanıcıların oyunları hızlandırmasını sağlayan özelliklerle donatıldı.

Ücretsiz ve kullanımı kolay ASUS Router uygulamasına Mobil Oyun Modu eklendi. Tek dokunuşla mobil oyunları hızlandırma imkanı sunan bu özellik, ASUS Router uygulamasının çalıştığı cihazın tüm trafiğine otomatik olarak öncelik veriyor ve mümkün olan en iyi oyun deneyimini yaşatıyor. Ayrıca mobil cihazlar, daha boş olan 5 GHz bandında daha yüksek hızlardan yararlanabiliyor.

Kullanıcılar router’ın çevrim içi denetim panelindeki Gear Accelerator işlevini kullanarak istedikleri cihaza da öncelik verebiliyor. Kablolu oyun cihazları için özel olarak ayrılan Gaming Port adlı LAN girişi ise bağlanan cihaza öncelik tanıyor.

Haberin Devamı

Open NAT özelliğinin sunduğu üç adımlı kolay yapılandırma işlemiyle port yönlendirme kolaylaşırken, Adaptive QoS de oyunlar dahil olmak üzere farklı uygulamaların trafiğine öncelik verecek şekilde ayarlanabiliyor. 

RT-AX86U’da ayrıca WAN ya da LAN için kullanılabilen 2,5 Gbps bağlantı noktası ile yıldırım hızında 2 Gbps kablolu bağlantı kurulabiliyor. Böylece RT-AX86U; WAN, LAN ve Wi-Fi ile 2,5 Gbps ağ desteği sunuyor.

RT-AX86U, en iyi bulut oyun deneyimi için NVIDIA GeForce NOW tarafından önerilirken, RT-AX82U da GeForce NOW programına dahil olmak için hazır hale geldi. 

RT-AX82U’nun ön kısmı boyunca uzanan pencereli kısımda Aura RGB aydınlatma sistemi yer alıyor. Oyuncular gökkuşağı efekti gibi tamamen renkli dinamik desen alternatifleri arasından istediğini seçip dilediği renklerle kullanabiliyor. Ayrıca, daha sakin bir etki için sabit bir desen de tercih edilebiliyor. 

Haberin Devamı

RT-AX86U ve RT-AX82U güvenlik için en yeni WPA3 kablosuz güvenlik protokolünü kullanıyor. Ürünler ayrıca, kullanım ömürleri boyunca ücretsiz ASUS AiProtection Pro ile kurumsal düzeyde güvenlik ve gelişmiş ebeveyn kontrolü özellikleri sunuyor. AiProtection Pro; akıllı telefonlar ve IoT cihazları gibi geleneksel antivirüs yazılımlarının kullanılamadığı cihazlar da dahil olmak üzere ağa bağlı tüm cihazları koruma altına alıyor.

Yerleşik ASUS AiMesh desteği sayesinde RT-AX86U ve RT-AX82U’yu AiMesh özellikli router’larla kurulmuş bir ağ sisteminde kontrolcü veya düğüm olarak kullanmak da mümkün. AiMesh ağları tüm kablosuz cihazlar için evin her yerini kapsayan Wi-Fi ağıyla kusursuz dolaşım sunuyor ve ölü noktaları ortadan kaldırıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!