Aİ dosyası nedir ve nasıl açılır? Aİ dosyası açma işlemi ve program önerisi

Güncelleme Tarihi:

Aİ dosyası nedir ve nasıl açılır Aİ dosyası açma işlemi ve program önerisi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 21, 2021 03:47

Aİ dosyasının açılımı Adobe Illustrator Artwork olup vektörel tabanlı bir çizim yazılımıdır. Sizin için Aİ dosyası nedir ve nasıl açılır? Aİ dosyası açma işlemi ve program önerisi şeklindeki konu başlıklarını detaylarıyla derledik.

Haberin Devamı

Aİ, Adobe Illustrator yazılımının kullanımının söz konusu olduğu bir dosya uzantısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Aİ Dosyası Nedir?

 Aİ dosyası, bir vektör grafik düzenleme programı olarak kullanımı söz konusu olan Adobe Illustrator vasıtasıyla oluşturulmuş bir çizim olarak karşımıza çıkmaktadır. Aİ dosyası, bitmap biçimindeki görüntü verileri yerine noktalar ile birbirine bağlanmış yollardan meydana gelir. Aİ dosyaları günümüzde çoğunlukla logolar ve basılı medya araçları için kullanılmaktadır.

 Aİ Dosyası Nasıl Açılır?

 Aİ dosyalarını açmak için kullanılan çok çeşitli program alternatifleri bulunmaktadır. Bu alternatifler arasında öne çıkan seçeneklerden biri ise Adobe Illustrator uygulaması olup Aİ dosyalarını hem oluşturmak hem de açmak için kullanılan birincil program olma özelliğine sahiptir.

Haberin Devamı

 Aiuzantılı dosyaları ile çalışabilen diğer bazı uygulama alternatifleri arasında Adobe'nin Acrobat, CorelDRAW Graphics Suite, Photoshop ve After Effects uygulamaları, Serif DrawPlus, ACD Systems Canvasve Cinema 4D yerini almaktadır.

  Aİ Dosyası Açma İşlemi

 Ai dosyasını açmak için kullanılabilen yöntemlerden biri Inkscape'de ai uzantılı olan dosyayı açma işlemidir. Bunun için kullanılabilecek iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki boş bir inkscape dosyası açarak içerisine ai dosyasını sürükle-bırak yaparak aktarma işlemini gerçekleştirmektir.

 Aİ dosyasını açma işlemini gerçekleştirmek için kullanılabilecek ikinci yöntem ise inkscape ile aç seçeneğinden yararlanmaktır. Bahsi geçen yöntemlerin her ikisi de vektörel olarak açmaya yarar ve bu sayede dosya üzerinde değişiklik yapılmasını mümkün kılar.

  Aİ Dosyası Açma Programı

 Bir bilgisayar içerisinde ai uzantılı olan herhangi bir dosya açılmak isteniyorsa bu durumda önerilebilecek en uygun nitelikteki programlardan biri Adobe Illustrator uygulamasıdır. bilgisayarda bulunan ai dosyasının kolaylıkla açılabilmesi için bilgisayara Adobe Illustrator kurmak çok yararlı olacaktır.

 Bu sayede Ai uzantılı dosyalarını açmaya ve görüntülenme işlemi kolaylıkla mümkün hale gelmektedir. Bu sayede ai uzantılı dosya sorunsuz bir biçimde vektörel yapısının dışına çıkılma ihtimali olmaksızın açma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmeyi mümkün hale getirecektir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!