Beşiktaş adına altın değerinde 3 puan | Samet’in pozisyonunda penaltı kararı verilmeliydi

Sorunlar içinde yüzen Beşiktaş’ın bu kadar eksik, sıkıntılı ve kaotik ortamda Samsun’dan galibiyetle dönmesi başarı. Hem karşılaşmanın hakemi Arda Kardeşler’in hem de VAR’da görevli olan Hüseyin Göçek’in ortaya koyduğu performans iyi değildi, vasattı.

Haberin Devamı

Düşme potasında olan ve kötü gidişatı bertaraf etmek isteyen takımların büyük takımlar ile oynadığı bu tür maçlar genelde olduğu gibi Samsun için de çıkış mücadelesiydi. Gelecek yönetimin devam kararı da kendisine moral olan Rıza Çalımbay da Beşiktaş ile ikinci sınavındaydı. Ancak ilk yarı itibari ile etkisiz bir Beşiktaş gördük. Samsunspor daha üstün bir oyun sergiledi. Özellikle Beşiktaş’ın golünden sonra sağanak yağmur ile birlikte Beşiktaş’ın üstüne gelen Samsunspor jeneriklik bir gol atan Mouandilmadji ile skoru eşitledi.. Gök yarılıp yağmurun şiddetinin arttığı anlarda hareketli ve biraz mücadele dolu bir ilk yarı izledik. İlk 45 dakika bittiğinde en göze batan istatistik ise bu kaygan zeminde ve mücadele içerisinde olan oyunda Beşiktaş’ın ilk yarı boyunca sadece iki faul yapmış olmasıydı. Beşiktaş’ın defans, orta saha, kanat forvet etkinliği yok denecek kadar azdı. Bekten ve santrfordan evrilme kanat oyuncular Beşiktaş adına olumlu sonuçlar vermiyor.

Haberin Devamı

2. YARIDA HAREKETLENDi

İkinci 45 dakika hastalığı ve sakatlığı geçen Aboubakar‘ın girişi ile Beşiktaş ilk yarıya oranla biraz daha farklı bir görüntü çizse de ikinci yarının başında ve devamında zaman zaman Samsun’un ataklarına ve verdiği mücadeleye de tanık olduk sahada. Aboubakar’ın ismi dahi rakip takımlar için tehlike arz etse de bu oyuncunun 2. yarı çizdiği tablo kafasında sanki farklı düşünceler var dedirtecek gibi. Toplam 32 şutun atıldığı maçta 2. yarı itibari ile sanki atanın kazanacağı bir oyun görüntüsü vardı. Sonuçta kadro kalitesinde ve oyun kalitesinde zaafları olan Beşiktaş 2. bölümde biraz Gedson’un kıpırdaması ve Colley ile karambolde bulduğu gol sonucu belirledi.

3 iSiM ACiL DÖNMELi

Rıza hoca imkanlar dahilinde ve eldeki olanlar ile ikinci yarı yaptığı oyuncu ve taktik değişikliği ile ancak bu kadar müdahil olabildi bu müsabakaya. Sorunlar içinde yüzen Beşiktaş’ın, bu kadar eksik ve sıkıntı ile böyle bir kaotik ortamda Samsun deplasmanından altın değerinde üç puan ile dönmesi başarı. Bu maç gösterdi ki; Beşiktaş adına kanat oyuncularının verimliliği ve takıma katkısı bakımından acil olarak, iyi bir Rebic, Ghezzal ve Rashica’ya ihtiyaç var.

Haberin Devamı

BiTiGEN’DEN BAŞARILI YÖNETiM

· Ligimizin deneyimli hakemlerinden Abdulkadir Bitigen başarılı bir maç yönetti. Bazı faul kararlarında ufak tefek hataları olsa da, bu sezon 6. maçına çıkan Bitigen, verdiği önemli ve doğru kararlarda başarılıydı. Bu maç için tek eleştireceğim konu Gedson’un müsabakayı kartsız tamamlamasına göz yumması olacak. Önemli pozisyonlara gelince...

· Beşiktaş adına verdiği penaltı kararı doğruydu. Soner’in Rosier’e ceza sahası içerisinde yaptığı müdahale ve Bitigen’in pozisyona yakınlığı ve açısı doğru değerlendirmesinde etkendi.

· Samsun’un attığı golde ise Mouandilmadji’nin faulü gerektirecek bir mücadele tarzı ve müdahalesi yok.

Haberin Devamı

· 79. dakikada Van Drongelen’in kolunu kural dışı kullanarak Gedson’un yüzüne gelen pozisyon ceza sahası dışında. İçerde olsa, tartışılacak bir pozisyon.

Bu maçta dikkatimi çeken iki hususu yazmak istiyorum. Birincisi penaltıya sebebiyet veren Soner’in hakeme inanılmaz itiraz şiddeti ve devamlılığı...

İkincisi oluşan bir ofsayt pozisyonunda Mouandilmajdi’nin endirekt serbest vuruşu Beşiktaş’ın kendi sahasından kullanmak için ısrarı çok ilginçti. (Yeni kurallara göre, oluşan ofsayt şekline göre rakip sahadan atış kullanabiliyor.)

SAMET’İN POZİSYONUNDA PENALTI KARARI VERİLMELİYDİ

Beşiktaş-Başakşehir ve Euro 2024 elemelerindeki Cebelitarık-Hollanda maçındaki yönetimi sonrası Kardeşler’e yapay zeka hangi kriterle maç verdi merak ediyorum. Hem gereksiz kartlar hem de çift sarıdan kırmızı görmesi gerekenler vardı.

Haberin Devamı

Genel olarak Fenerbahçe-Karagümrük maçındaki yönetimlerini değerlendirdiğimizde maçın hakemi Arda Kardeşler’in de VAR hakemi Hüseyin Göçek’in de performansı iyi değildi, vasattı. Beşiktaş-Başakşehir ve Euro 2024 elemelerindeki Cebelitarık-Hollanda maçlarındaki performanslarının ardından Kardeşler’e yapay zeka hangi kriterle maç verdi onu da merak ediyorum. Disiplin uygulamalarında hata vardı. Hem çift sarıdan kırmızı kartla oyun dışı kalacak oyuncular vardı hem de gereksiz çıkan kartlar vardı.

 

SZYMANSKİ’YE MÜDAHALE İÇERİDE Mİ?

· 34. dakikada F.Bahçe’nin kazandığı serbest atışta Szymanski’ye yapılan ilk müdahalede ayak dışarıda. Ancak Fredico Ceccherini’nin dizle yaptığı 2. müdahalenin içeride mi dışarıda mı olduğu tartışılır.

Haberin Devamı

· 47. dakikada F.Bahçe’nin kazandığ penaltıda kaleci Dituro’nun İrfan Can Kahveci’ye yaptığı kontrolsüz bir hareket var. Penaltı kararı doğru.

· 54. dakikada Karagümrük’ün penaltı beklediği pozisyonda Samet Akaydın’ın kolu doğal konumda değil, net penaltı olmalıydı.

Yazarın Tüm Yazıları